Prezydent Andrzej Duda 14 lutego podpisał nowelizację przepisów, która wprowadzi ograniczenie potencjalnych podwyżek cen ciepła. Maksymalna możliwa podwyżka będzie dopuszczalna tylko do poziomu 40 proc. Ma to ochronić odbiorców indywidualnych przed drożyzną.
Podwyżki cen ciepła. Maksymalnie 40 proc. i ani grosza więcej
Podpisana nowelizacja ma obowiązywać w okresie od 1 marca do 31 grudni 2023 roku. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm 26 stycznia, ale dopiero dziś prezydent złożył swój podpis. Nowelizacja ma na celu objęcie systemem wsparcia kosztów zarówno wytwarzania, jak i dostawy ciepła.
Maksymalnym poziomem podwyżek mają być objęte zarówno gospodarstwa domowe, jak i miejsca użyteczności publiczne takie jak szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i inne.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę wprowadzającą mechanizm, który ma ograniczyć wzrost cen ciepła dla odbiorców. Wzrost cen ciepła nie może być większy niż 40 proc. w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r. pic.twitter.com/qLvTas6fEP
— TVP3 Warszawa (@TVP3Warszawa) February 14, 2023
Zgodnie z przepisami podwyżki we wskazanym wyżej okresie nie będą mogły być większe niż 40 proc. względem cen, które obowiązywały w dniu 30 września 2022 roku. Wytwórcy ciepła mają z kolei dostać od rządu rekompensaty, na które planuje się przeznaczyć do 10 mld zł.