w ,

Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy. Chodzi o 40 proc. podwyżki cen ciepła

Andrzej Duda podpisał 14 lutego nowelizację ustawy, która ograniczy podwyżki cen ciepła do poziomu 40 proc. Ma to być maksymalny dopuszczalny poziom.

duda lex tvn podpis ustawa weto
Czy prezydent podpisze ustawę Lex TVN? Fot. YouTube / Kancelaria Prezydenta (screen)

Prezydent Andrzej Duda 14 lutego podpisał nowelizację przepisów, która wprowadzi ograniczenie potencjalnych podwyżek cen ciepła. Maksymalna możliwa podwyżka będzie dopuszczalna tylko do poziomu 40 proc. Ma to ochronić odbiorców indywidualnych przed drożyzną.

Podwyżki cen ciepła. Maksymalnie 40 proc. i ani grosza więcej

Podpisana nowelizacja ma obowiązywać w okresie od 1 marca do 31 grudni 2023 roku. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm 26 stycznia, ale dopiero dziś prezydent złożył swój podpis. Nowelizacja ma na  celu objęcie systemem wsparcia kosztów zarówno wytwarzania, jak i dostawy ciepła.

Maksymalnym poziomem podwyżek mają być objęte zarówno gospodarstwa domowe, jak i miejsca użyteczności publiczne takie jak szpitale, żłobki, przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe i inne.

Zgodnie z przepisami podwyżki we wskazanym wyżej okresie nie będą mogły być większe niż 40 proc. względem cen, które obowiązywały w dniu 30 września 2022 roku. Wytwórcy ciepła mają z kolei dostać od rządu rekompensaty, na które planuje się przeznaczyć do 10 mld zł.

dymisja premier mołdawii

Premier poda się do dymisji. Powodem spadające zaufanie. Zaskakująca decyzja

dzień kota scenariusz przedszkole kiedy jest

Dzień Kota obchodzimy 17 lutego. Jak zapewnić szczęście i zdrowie naszym pupilom?