w

PILNE. Ogłoszono alert pierwszego stopnia dla terenie całej Polski. Jaki jest powód?

Jak czytamy na portalu RMF24.pl, na terenie polski ogłoszono alerty pierwszego stopnia związany z trudnymi warunkami pogodowymi. Dotyczy to każdego regionu.

Dziennikarze portalu RMF24.pl ujawnili, że na terenie całego kraju ogłoszono właśnie alert pierwszego stopnia. Jest on związany z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi w wielu województwach. W Polsce doszło dziś do niecodziennego zjawiska.

Alerty pogodowy w całym kraju. Warunki atmosferyczne są trudne

Polska jest dziś pogodowo podzielona niemal na dwie równe części. Mieszkańcy północnej części kraju zmagają się z atakiem zimy i opadami śniegu. Jednocześnie na południu Polski zawitała wiosna z prawdziwego zdarzenia, a temperatury sięgnęły nawet 15 stopni. Sytuacji ze zdziwieniem przyglądają się krajowi synoptycy.

W marcu jak w garncu” – to przysłowie sprawdza się właśnie na naszych oczach. Regiony położone na północny Polski dotknął mróz oraz intensywne opady śniegu. Wiosna pojawiła się za to na południu i mieliśmy tam do czynienia z rekordowymi dodatnimi temperaturami jak na tę porę roku. W wielu miejscach pojawiły się pierwsze burze.

Opublikowana przez IMGW mapa dotycząca sytuacji 10 marca wiele pokazuje jeśli chodzi o ogromne różnice w temperaturach, które to stanowią główne źródło problemu. Temperatury od -1°C na północy przez 6°C w centrum kraju aż po 15°C w południowej części państwa spowodowały silne podmuchy wiatru nawet do 90 km na godzinę.

Eksperci dawno nie widzieli takiej sytuacji. To z tego powodu ogłoszono alert pierwszego stopnia. W wielu województwach piesi i kierowcy będą musieli bardziej uważać poruszając się po drogach z powodu marznącego deszczu i śniegu z deszczem.

Cyklon Diethelm nad Polską. Takiego zjawiska w Polsce dawno nie obserwowano

Najgorzej jeśli chodzi o aurę ma być w najbliższym czasie w podlaskim i kujawsko-pomorskim. Alertem objęto też część województwa lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego i niektórych powiatów wielkopolskiego. Uważać też muszą obywatele zamieszkujący teren województwa zachodniopomorskiego i części pomorskiego.

Co de facto oznacza alert pierwszego stopnia? Można spodziewać się, że wystąpi szereg niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Część z nim może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia pieszych oraz kierowców.

W weekend pogoda da się we znaki. Wszystkiemu będzie winny cyklon Diethelm, który dotarł nad Polskę i przyniesie ze sobą intensywne opady śniegu, deszczu i silne porywy wiatru.

kot weterynarz puma

Przygarnęła bezdomnego „kotka”. Weterynarza zamurowało. Okazało się, że to nie kot

Nie żyje legendarny polski dziennikarz. Zmarł w wieku 74 lat po długiej i ciężkiej chorobie