w

Będą ścigać Putina! Trybunał w Hadze wydał międzynarodowy nakaz aresztowania

Prezydent Rosji Władimir Putin będzie mógł zostać aresztowany. Międzynarodowy Trybunał w Hadze wydał właśnie nakaz jego aresztowania.

choroba putina
Fot. YouTube / Sky News Australia

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Decyzja ta jest nie tylko zaskakująca, symboliczna, ale stanowi też przełomowy moment w relacjach między Rosją a Zachodem.

Putin aresztowany? Jest nakaz, ale będzie go trudno zrealizować

Nakaz aresztowania Putina jest wynikiem dochodzenia prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w sprawie naruszeń praw człowieka podczas wojny na Ukrainie. Prezydent Rosji jest oskarżony o bezpośredni wpływ nie tylko na zbrodnie wojenne, których dokonali Rosjanie, ale też o porywanie ukraińskich dzieci w celu ich rusyfikacji.

Decyzja ta spotkała się z zdecydowanymi protestami ze strony Rosji, która odrzuca oskarżenia i uważa je za nieuzasadnione. Jednakże, Międzynarodowy Trybunał Karny działa w oparciu o międzynarodowe prawo i ma za zadanie je egzekwować.

Wysocy urzędnicy ukraińscy z zadowoleniem przyjęli wiadomość, że Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Nakazem objęta została też prezydencka komisarz ds. praw dziecka w Rosji Maria Lwowa-Biełowa. Powodem są zbrodnie popełniane na dzieciach ukraińskich.

Rosja reaguje na nakaz aresztowania Putina

Decyzję trybunału zdążyła już skomentować rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Jej zdaniem nakaz aresztowania Władimira Putina nie będzie miał dla Federacji Rosyjskiej żadnego znaczenia, zwłaszcza z prawnego punktu widzenia.

– Wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania Władimira Putina to decyzja absolutnie konieczna. Zbrodnie jego reżimu muszą zostać rozliczone. Tego wymagają przyzwoitość, sprawiedliwość i zasady, na których zbudowany jest demokratyczny świat – skomentował lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sam Władimir Putin zdaje się nie przejmować tymi informacjami. Na jego zaproszenie w dniach od 20 do 22 marca Rosję odwiedzi prezydent Chin Xi Jinping. Ma on następnie rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, co oznacza, że będzie podejmowana próba negocjacji i zakończenia konfliktu.

beata szydło wykształcenie mąż

Cios w plecy Kaczyńskiego! Beata Szydło ostro skrytykowała polski rząd. „Popełniliśmy…”

zblizajaca sie smierc objawy

Tak pachnie śmierć. Można to wyczuć, gdy osoba bliska jest bliska zgonu. Oznak jest dużo więcej