w

Donald Trump został aresztowany? Szokujące zdjęcia obiegły portale na całym świecie

W epoce zdominowanej przez sztuczną inteligencję zdjęcia mogą szokować, ale nie muszą być prawdziwe. Te są tylko jednym z wielu przykładów.

midjourney 5
Zdjęcia wygenerowane przez AI (Midjouorney 5); Fot. Twitter / Eliot Higgins

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump twierdzi, że już w przyszłym tygodniu może zostać aresztowany. Wzywa też swoich zwolenników, aby nie dopuścili do tej sytuacji. Przeciwko Trumpowi toczy się obecnie dochodzenie i już wkrótce może on usłyszeć zarzuty.

Donald Trump aresztowany? Zdjęcia wykonane przez sztuczną inteligencję obiegły sieć

Jak twierdzą informatorzy gazety „New York Times„, Donald Trump pod koniec marca może usłyszeć zarzuty dokonywania poufnych płatności na rzecz jednej z najbardziej popularnych gwiazd porno – Stormy Daniels. Miało do tego dochodzić podczas kampanii prezydenckiej w USA w 2016 roku. Były prezydent USA spodziewa się aresztowania.

Zdjęcia, które przedstawiają moment aresztowania Donalda Trumpa, pojawiły się kilka dni temu w internecie i już zdążyły wywołać spore poruszenie. Okazało się jednak, że zostały one stworzone przez sztuczną inteligencję, a konkretnie narzędzie Midjourney 5.

Dzięki niemu każdy za darmo może stworzyć dowolne grafiki jedynie za pomocą opisu tekstowego. Tak też się stało w tym przypadku. Po doniesieniach o możliwym aresztowaniu byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych ktoś postanowił przy pomocy sztucznej inteligencji pokazać, jak ten moment mógłby wyglądać. Grafiki są niezwykle realistyczne i część osób uwierzyła, że są prawdziwe.

Pierwszy prezydent z zarzutami karnymi w historii USA

Gdyby tak się stało i Donald Trump został oskarżony lub aresztowany, stałby się pierwszym w historii USA prezydentem, który ma zarzuty karne. Ława przysięgłych póki co nadal nie spotkała się w jego sprawie, co może sprawić, że do aresztowania byłej głowy państwa w marcu jednak nie dojdzie.

Przy okazji tej głośnej sprawy powrócił temat postprawdy, czyli tego, jak bardzo dokładne są narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję i jak łatwo tymi materiałami manipulować opinią publiczną. Trump nie został zatrzymany, a te przekonujące obrazki stanowią jedynie wytwór odpowiednio wytrenowanych sieci neuronowych.

Fałszywe obrazy coraz częściej pojawiają się w sieci i wywołują zamieszanie. Są one coraz lepsze i coraz bardziej dokładne do tego stopnia, że w ustach dziennikarzy coraz częściej słychać obawy o przyszłość mediów. Trzeba przyznać szczerze, że można się na to z łatwością nabrać.

W sieci pojawiły się też obrazki pokazujące Władimira Putina na ławie oskarżonych. Jak widać dla sztucznej inteligencji nie ma żadnych granic i jest ona w stanie w zaledwie kilka sekund narysować dosłownie wszystko. My jako czytelnicy musimy z kolei uważać, bo nie wszystko jest tym, czym się na pierwszy rzut oka wydaje.

500 plus dla małżeństw

Nowe 500 plus dla małżeństw? Rząd planuje, pary zacierają ręce. Jest jeden warunek

emerytury groszowe zus

ZUS ma już dość. Wstrzyma wypłaty niektórym emerytom z powodu oszczędności