w

PILNE. Dymisja w rządzie PiS. Kluczowy minister żegna się z posadą

Wobec trwających w Polsce strajków rolników i braku realnych efektów w zakresie rozwiązania problemu z posadą żegna się minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk – zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami medialnymi – odchodzi ze stanowiska. Kowalczyk piastował urząd od końca 2021 roku. Powodem jest brak chęci pomocy rolnikom ze strony rządu.

Minister rolnictwa podał się do dymisji

Ponieważ widać bardzo wyraźnie, że podstawowy postulat rolników nie zostanie spełniony,  złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi – stwierdził Henryk Kowalczyk w swoim oświadczeniu wygłoszonym przed dziennikarzami. Póki co nie wiadomo, czy nadal będzie sprawował funkcję wicepremiera oraz kto go zastąpi w resorcie.

Jak twierdzi opozycja, rząd Prawa i Sprawiedliwości nie ma aktualnie nic do zaproponowania rozgoryczonym rolnikom, którzy stawiali na PiS od zawsze. Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego przyznał, że dymisja jest czerwoną kartką dla rządu ze strony środowisk rolniczych.

AGROunia krytykuje, ale są tacy, co chwalą

Z kolei lider organizacji AGROunia Michał Kołodziejczak, który jest główną twarzą trwającego protestu między rolnikami a rządem, stwierdził, że choć PiS przyznaje się do błędów w kontekście polityki rolnej, to dymisja Kowalczyka nie zmienia właściwie nic.

Kowalczyk po prostu uciekł i zostawił całe środowisko z potężnymi problemami. Kowalczyk zostawił ministerstwo z sześcioma wiceministrami, którzy totalnie nie znają się na rolnictwie – napisał Kołodziejczak na Twitterze.

W trakcie rządów Zjednoczonej Prawicy resort rolnictwa miał już czterech ministrów. Byli to Jurgiel, Ardanowski, Puda i zdymisjonowany dziś Kowalczyk.

Można różnie oceniać Kowalczyka, ale pokażcie mi ministra, który trafił na trudniejszy czas w rolnictwie? Wojna i sytuacja międzynarodowa, negocjacje z KE… Dla mnie największym sukcesem jego kadencji jest wsparcie do dobrostanu zwierząt. I za to dziękuję – skomentował Jacek Zarzecki, Prezes PZHiPBM.

śledzie w śmietanie z rodzynkami

Śledzie to świąteczny hit. Lekarze stawiają sprawę jasno. Te osoby nie powinny ich spożywać

bosacka kremówka skład

Bosacka złapała się za głowę! Pokazała skład kremówek papieskich z Pendolino