w ,

KOCHAM TO!KOCHAM TO! HAHAHA!HAHAHA! PŁACZĘPŁACZĘ WTFWTF

Miliony Polaków bez dostępu do pieniędzy? Tak będzie, gdy te przepisy wejdą w życie

Potrzeby pożyczkowe Polaków z roku na rok rosną. Jeśli rząd wprowadzi przepisy, nad którymi obecnie pracuje, trzech na czterech wnioskujących o pożyczkę nie dostanie grosza.

ustawa antylichwiarska
Fot. Newseria

Gdyby przepisy, nad którymi właśnie toczą się prace, obowiązywały w sierpniu tego roku, trzech na czterech Polaków, którym udzielono wówczas pożyczki, nie otrzymałoby złamanego grosza. Czy rząd wypchnie Polaków do szarej strefy?

Koniec z szybkimi pożyczkami? 3 mln Polaków bez dostępu do pieniędzy

Tak zwana ustawa antylichwiarska to nowe przepisy, nad którymi rząd pracuje od jakiegoś czasu. Jeśli wejdzie w życie, Polacy poszukujący pieniędzy zostaną wypchnięci z legalnego rynku do szarej strefy i będzie im groziło całkowite wykluczenie finansowe.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że szybkie kredyty są same w sobie kontrowersyjne i często prowadzą do spirali zadłużenia. Nowe przepisy spowodują jednak, że poza jakimkolwiek systemem ochrony konsumenckiej znajdzie się nawet 235 tys. miesięcznie i nawet 3 mln Polaków rocznie. Zostaną oni pozbawieni jakiegokolwiek finansowania.

To szczególnie zły moment na wprowadzenie takich zmian. Wysoka inflacja i wojna za naszą granicą sprawiają, że sytuacja finansowa ponad połowy polskich rodzin mocno się pogarsza. ostatniego roku. 60 proc. badanych gospodarstw domowych przewiduje całkowite załamanie się domowego budżetu w ciągu kolejnego kwartału.

Polaków dobija finansowo mocny wzrost opłat i rachunków. To powoduje, że nawet co trzeci badany planuje wziąć pożyczkę na zaspokojenie bieżących wydatków. Z tej grupy co piąty Polak chce przeznaczyć pieniądze na zakup opału na zimę: węgla, gazu czy drewna. Gdy wspomniane prawo wejdzie w życie, takie osoby zostaną pozbawione finansowania, co może skończyć się eksmisją.

Pożyczki gotówkowe będą niedostępne dla większości?

Dla dużej części konsumentów, którzy szukają dodatkowego zastrzyku pieniędzy, dostęp do finansowania może być niedługo mocno utrudniony. Przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej, nad którą pracuje Senat, mogą sprawić, że zamiast z legalnych źródeł finansowania, Polacy będą zmuszeni szukać pieniędzy w szarej strefie.

Obecnie 8 proc. badanych deklaruje chęć wzięcia pożyczki w celu utrzymania dotychczasowego poziomu życia, a co czwarty nie wyklucza podjęcia zobowiązania finansowego w razie potrzeby. Większość osób zamierza przeznaczyć to ewentualne zobowiązanie na sfinansowanie bieżących wydatków (35 proc.) i opłacenie rachunków (31 proc.), remont mieszkania (28 proc.) albo organizację zbliżających się świąt Bożego Narodzenia (26 proc.) bądź zakup opału na zimę (22 proc.).

Niestety, szybka pożyczka gotówkowa może być już niedostępna dla znacznego grona konsumentów. Nowe przepisy dotyczące kredytu konsumenckiego udzielanego przez banki, SKOK-i oraz firmy pożyczkowe wykluczą Polaków finansowo.

Branża finansowa zwraca uwagę na fakt, że ustawodawca nie przedstawił żadnej oceny skutków wprowadzenia tej nowej regulacji ani analizy tego, jak wpłynie ona na rynek, poziom wykluczenia finansowego Polaków czy wzrost szarej strefy. Dlatego trzy instytucje – Federacja Konsumentów, CRIF oraz Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego – przedstawiły własne wyliczenia.

Projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej od początku prac budzi duże kontrowersje. Eksperci zauważają, że przedstawiony w niej obraz rynku pożyczkowego jest nieaktualny i koncentruje się na patologiach, a całkowicie pomija funkcjonowanie legalnie działających instytucji pożyczkowych, które stosują się do wymogów ustawowych.

kwalifikacja wojskowa 2023

Maszyna ruszyła. Wkrótce listonosze do 230 tys. osób przyjdą z listem poleconym

kryptowaluty co to i czy warto

Jak bezpiecznie kupić kryptowaluty? Przemyślana inwestycja krok po kroku