w ,

Maszyna ruszyła. Wkrótce listonosze do 230 tys. osób przyjdą z listem poleconym

W poniedziałek 17 kwietnia ruszyła długo zapowiadana kwalifikacja wojskowa w całym kraju. Niemalże ćwierć miliona osób dostanie wkrótce wezwania.

kwalifikacja wojskowa 2023

Kwalifikacja wojskowa ruszyła dziś 17 kwietnia i potrwa aż do 21 lipca. W sumie nawet 230 tys. osób zostanie wezwanych przed komisje rozsiane po całej Polsce. Chodzi głownie o 19-letnie osoby, które być może będą chętne podjąć wyzwanie i zostać żołnierzem.

Kwalifikacja wojskowa 2023. Rozporządzenie wskazuje, kto zostanie wezwany

Ministerstwo Obrony Narodowej z radością przypomniało już osobom z listy, że pojawienie się przed komisją to obowiązek, a nie przywilej. Kwalifikacja wojskowa to oczywiście nic nowego, bo przeprowadzana jest co rok.

Epidemia pokrzyżowała jednak mocno plany i wojsko w ostatnich dwóch latach nie wzywało nikogo przed swoje oblicze. Poza tym kwalifikacja zastąpiła zawieszony dawno temu (konkretnie w 2009 roku) pobór do wojska. Kto może spodziewać się listonosza z wezwaniem?

Przede wszystkim tak zwany podstawowy rocznik, czyli mężczyźni urodzeni w 2004 roku. Na komisji będą jednak musieli się też stawić ci, którym w okresie od 1999 do 2003 roku nie została nadana kategoria zdolności do czynnej służby. Dodatkowo WCR-y wezwą osoby, które uznane były za czasowo do służby niezdolne z powodów zdrowotnych.

Służba zasadnicza w Polsce co prawda została jedynie zawieszona, ale nie oznacza to z automatu, że nie trzeba się stawiać na komisji lekarskiej. Wojsko może się też interesować osobami dodatkowymi, których liczba nie powinna przekroczyć 3 tys. Chodzi o pasywnych rezerwistów, którzy mają szczególnie przydatne w wojsku umiejętności.

Wezwania do wojska 2023. Trenuj jak żołnierz. 2 dni w maju, 14 dni w wakacje

Bez wątpienia wojsko zainteresuje się osobami, które mają wykształcenie medyczne, weterynaryjne, morskie czy lotnicze. Istotni będą też psychologowie i rehabilitanci, ale też informatycy i tłumacze oraz kucharze.

MON organizuje również dla chętnych szkolenia w wakacje. Chodzi o akcję #TrenujJakŻołnierz, czyli rozszerzoną wersja projektu „Trenuj z wojskiem„, cieszącego się ogromną popularnością. „Trenuj jak Żołnierz” to akcja podzielona na 2 etapy. Pierwszy to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, a drugi to 14-dniowe szkolenie w wakacje.

Szkolenie skierowane jest do wszystkich, którzy chcą odbyć podstawowe wojskowe szkolenie i być przygotowanym, aby w razie zagrożenia bronić naszej Ojczyzny.

ani mru mru jani wójcik

Nie żyje partnerka komika z „Ani Mru Mru”. Kobieta przegrała walkę z rakiem

ustawa antylichwiarska

Miliony Polaków bez dostępu do pieniędzy? Tak będzie, gdy te przepisy wejdą w życie