w ,

Sztuczna inteligencja zabierze modelkom pracę. Grafiki zapierają dech w piersiach, ale i niepokoją

Rozwój sztucznej inteligencji w ostatnim roku zaskoczył chyba nawet samych twórców. Jedno z narzędzi może w krótkim czasie zabrać pracę milionom ludzi.

midjourney 5.1 discord
Fot. Twitter / Ethan Mollick (obrazy generowane przez AI)

Sztuczna inteligencja jest coraz lepsza. Z każdym tygodniem grafiki generowane przez najpopularniejsze narzędzie, czyli Midjourney, zaskakują, ale jednocześnie niepokoją. O swoją pracę mogą zacząć martwić się topowe modelki na całym świecie.

AI. Midjourney 5.1. Modelki mogą się pakować i szukać nowej pracy

Midjourney to narzędzie, które generuje obrazy nieistniejących ludzi i miejsc. Sztuczna sztuczna w najnowszej wersji 5.1 tworzy obrazy, które zaskakują jakością i realizmem, ale jednocześnie powodują w niektórych branżach strach o miejsca pracy. To, co kosztowało do tej pory tysiące złotych (lub więcej), będzie można mieć teraz za 10 dolarów.

Wyraźnie ulepszono postacie, wysokiej jakości twarze – to wszystko powoduje, że o swoją pracę mogą zacząć bać się między innymi modelki (może z wyjątkiem tych najbardziej uznanych na świecie, któych twarze są nie do podrobienia). Fotorealizm w Midjourney wywołuje panikę, bo cała praca nad kampanią reklamową może teraz kosztować grosze i zajmować kilka minut.

Aby wycisnąć z Midjourney jak najwięcej, potrzeba mieć jednak wiedzę na temat pisania tzw. promptów. To jednak z każdym miesiącem jest coraz łatwiejsze, bo nawet do tego powstały specjalne aplikacje ułatwiające pracę.

Pierwsza kampania reklamowa z użyciem AI? Bardzo proszę

Zdjęcia modelek, które tu widać, nie są prawdziwe. Ubrania prawdopodobnie też. Kobiety te nie istnieją (chyba że w „wyobraźni” sieci neuronowych), ale noszą one ubrania i gadżety, które mogą być prawdziwe i mogą stanowić elementy kolekcji dowolnej marki. To sprawi, że nie trzeba będzie już zatrudniać modeli i modelek oraz fotografów, by tworzyć wysokiej jakości kampanie reklamowe.

Swoją pierwszą kampanię w oparciu o Midjourney stworzyła nie tak dawno firma CCC, a konkretnie marka sieci HalfPrice. To pierwsza w Polsce akcja reklamowa, która powstała w oparciu o stworzone przez sztuczną inteligencję obrazy. Trzeba przyznać, że efekt wzbudza zachwyt, ale jednocześnie niepokoi branżę.

Nie tylko o posadę można się bać w konktekście rozwoju sztucznej inteligencji. Niesie ona ze sobą – niestety – dużo poważniejsze zagrożenia. Nie chodzi tu tylko o kwestie etyczne czy o prawa autorskie, ale przede wszystkim o szeroką i łatwą możliwość wykorzystania tej technologii do siania dezinformacji i fake newsów. Jedno jest pewne – czeka nas w tej materii prawdziwa jazda bez trzymanki.

radom flaga polski 3 maja

Zobaczył brudną flagę Polski leżącą w kałuży. Nie zastanawiał się ani chwili

dzień zwycięstwa rosja

Putin boi się zamachu? Kolejne miasta w Rosji odwołują obchody Dnia Zwycięstwa