w ,

Twój ubezpieczyciel proponuje zbyt małe odszkodowanie? Zobacz, czy możesz go zmienić

Polisę OC zawiera się na rok – to długo, jak i krótko. Czas ten zaczyna się dłużyć, gdy przestajesz być zadowolony z usług ubezpieczyciela.

małe odszkodowanie odwołanie
Fot. materiały partnera

Standardowe ubezpieczenie OC zawiera się na rok, po czym wypowiada je i zmienia firmę albo nie, a wówczas ono przedłuża się automatycznie. Są jednak przypadki, w których zawartą umowę można wypowiedzieć wcześniej niż przed upływem roku. Czy niezadowolenie z obsługi albo zbyt niska kwota odszkodowania mogą być powodem zerwania umowy? Wyjaśniamy.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela?

Wykupiłeś OC, ale okazało się, że gdy nastąpiła szkoda firma zwleka z wypłaceniem odszkodowania? Nic dziwnego, że zaczynasz zastanawiać się nad zmianą ubezpieczyciela. Musisz jednak wiedzieć, że zmiana firmy, która ubezpiecza twoje auto w trakcie trwania umowy jest możliwa tylko w kilku przypadkach.

 • Gdy zbliża się koniec obowiązującej umowy

Jeśli nie chcesz, by aktualna polisa automatycznie się odnowiła na kolejny rok, powołując się na art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, musisz złożyć wypowiedzenie obowiązującej umowy na piśmie.

Należy zrobić to nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, gdyż inaczej ochrona ubezpieczeniowa zostanie automatycznie przedłużona. Firma ubezpieczeniowa wyśle ci wówczas potwierdzenie zawarcia umowy na kolejne 12 miesięcy i wezwanie do zapłaty składki.

 • Gdy masz podwójne ubezpieczenie OC

Jeśli zapomniałeś o automatycznym przedłużeniu polisy i wykupiłeś drugą, masz prawo wypowiedzieć umowę u pierwszego ubezpieczyciela. Dzięki temu unikniesz płacenia podwójnej składki, która w żaden sposób nie zwiększa ochrony.

Wypowiedzieć umowę możesz w każdej chwili, jednak lepiej jest z tym nie zwlekać. Firma ubezpieczeniowa ma prawo pobrać od ciebie opłatę za każdy dzień trwania polisy.

 • Gdy kupiłeś auto i chcesz zmienić ubezpieczyciela

Wraz z kluczykami do nowego samochodu powinieneś otrzymać potwierdzenie, że auto jest ubezpieczone. Jeśli z jakiegoś powodu będziesz chciał zmienić zastanego ubezpieczyciela, masz taką możliwość. W tym celu musisz powiadomić firmę ubezpieczeniową o nabyciu pojazdu i zaznaczyć, że nie będziesz korzystać z przejętej polisy.

 • Gdy zawarłeś umowę ubezpieczeniową na odległość

Zgodnie z prawem, masz możliwość wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej, jeśli została zawarta na odległość, czyli telefonicznie lub przez internet. Na złożenie dokumentu masz 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy. Za okres ochrony, z którego korzystałeś (nawet jeśli był to 1 dzień), będziesz musiał zapłacić.

Potrzebujesz dokładnych informacji na temat zmiany ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy? Znajdziesz je w tym artykule: https://rankomat.pl/samochod/zmiana-ubezpieczyciela.

Czy warto zmieniać ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy?

Polisę OC zawiera się na rok – to długo, jak i krótko. Czas ten zaczyna się dłużyć, gdy przestajesz być zadowolony z usług ubezpieczyciela. Można się co prawda „przemęczyć” do końca umowy, ale jeśli nie chcesz czekać kolejnych miesięcy mając średnie warunki – może warto dokonać zmiany. Jakie są najczęstsze powody zmiany ubezpieczyciela?

 • Względy finansowe. Jeśli kupowałeś OC szybko i nie porównałeś ofert, może okazać się, że przepłacasz, a zmiana firmy ubezpieczeniowej pozwoli ci zaoszczędzić.
 • Obsługa posprzedażowa. Do momentu podpisania umowy było ok, a teraz nie jesteś zadowolony z obsługi? Zaniżanie odszkodowania albo ciągnąca się w nieskończoność procedura przyznawania rekompensaty to dobre powody, by rozważyć zmianę.
 • Zakres ochrony. Kupiłeś AC, ale okazało się, że zakres ochrony jest niewystarczający? Wypowiedz umowę i znajdź ofertę, która zapewni ci to, czego potrzebujesz.

Wypowiedzenie umowy AC

Nieco inaczej wygląda sytuacja z polisą nieobowiązkową autocasco. W tym przypadku dużo łatwiej jest wypowiedzieć umowę, jednak obowiązują tutaj konkretne terminy. Jeśli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, masz prawo ją wypowiedzieć:

 • w ciągu 30 dni, jeśli jesteś konsumentem i nie prowadzisz działalności,
 • w ciągu 7 dni, jeśli jesteś przedsiębiorcą.

Wypowiedzenie umowy składa się najczęściej w formie pisemnej. Po odstąpieniu od dotychczasowej umowy, możesz zawrzeć kolejną – z innym ubezpieczycielem. Za czas, w którym korzystałeś z ochrony AC oczywiście należy zapłacić.

Jak napisać wypowiedzenie umowy?

Wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej należy dostarczyć do ubezpieczyciela w formie pisemnej. Można zrobić to osobiście, pocztą albo przez internet. W dokumencie powinny znaleźć się następujące informacje:

 • data i miejsce sporządzenia,
 • twoje dane osobowe – imię, nazwisko, adres zamieszkania,
 • dane ubezpieczonego samochodu – marka, model pojazdu i numer rejestracyjny,
 • numer polisy ubezpieczeniowej,
 • powód rezygnacji z umowy,
 • twój własnoręczny podpis.

Wzór wypowiedzenia umowy znajdziesz na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego, a jeśli chcesz sobie jeszcze bardziej ułatwić sprawę – możesz skorzystać z generatora wypowiedzeń.

Więcej informacji na temat wypowiedzenia umowy OC znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/samochod/wypowiedzenie-umowy-oc.

jakich ryb nie jeść

Tych ryb lepiej nie jeść! Jak gąbka chłoną szkodliwe dla człowieka toksyny

Nie żyje mąż Justyny Kowalczyk! 38-letni Kacper Tekieli zginął tragicznie w Szwajcarii