w ,

Szamba bezodpływowe. Jak wybrać efektywne i ekonomiczne rozwiązanie dla domu i obiektów publicznych?

Jaki zbiornik sprawdzi się najlepiej w domu, a jaki w budynku użyteczności publicznej? Zapraszamy na przegląd możliwych opcji i rozwiązań.

Szamba bezodpływowe 10m3 przepisy

W niektórych miejscowościach nie opłaca się zakładać kanalizacji ze względu na duże rozproszenie budynków. W takich sytuacjach zarówno przy domach prywatnych, jak i obiektach publicznych należy zamontować szambo bezodpływowe. Jaki zbiornik sprawdzi się najlepiej w domu, a jaki w budynku użyteczności publicznej? Zapraszamy na przegląd rozwiązań.

Wybór szamba to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór. Na rynku dostępne są plastikowe szamba ekologiczne oraz tradycyjne betonowe, jedno- oraz dwukomorowe. Jakie szambo najlepiej sprawdzi się w prywatnym domu, a jakie w budynku użyteczności publicznej?

Nowoczesne szamba ekologiczne czy tradycyjne betonowe?

Szamba plastikowe, zwane również ekologicznymi, są wykonane z polietylenu PEHD. Mogą być one w przyszłości używane jako osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków. Przydomowe oczyszczalnie ścieków producenci pozwalają odzyskać część ścieków w postaci wody szarej, która może być powtórnie wykorzystana, dlatego też jest to rozwiązanie ekologiczne.

Ponadto szamba plastikowe są trwałe i szczelne. Zbiorniki nie ważą tyle, co w przypadku szamb betonowych, więc do ich przewozu i montażu nie potrzeba specjalnej maszyny. Jeśli nad szambem ma być przejazd dla samochodów, należy na górze zamontować płytę żelbetową.

Szamba betonowe są wytrzymałe i szczelne. Przykrywa je żelbetowa płyta, mogą być zatem montowane pod podjazdami dla aut. Warto wspomnieć, że ten typ szamba jest mniej kosztowną inwestycją niż nowoczesny plastikowy zbiornik. Może to mieć znaczenie w przypadku instytucji publicznych, które zakup i zamontowanie szamba finansują z własnych pieniędzy.

Szambo jedno- czy dwukomorowe – jakie będzie najlepsze?

Szambo dwukomorowe, zwane również przelewowym, jest wyposażone w przegrodę przelewową. Zatrzymuje ona w pierwszej komorze tzw. grube ścieki. Za sprawą przegrody nadmiar ścieków płynnych z pierwszej komory przelewa się do komory drugiej.

W drugim zbiorniku szkodliwe zanieczyszczenia są neutralizowane dzięki odpowiednim bakteriom. Powstaje w ten sposób woda o drugiej kategorii czystości, która może być odprowadzona do gruntu lub rowu melioracyjnego.

Zaletą szamba dwukomorowego jest fakt, że wolniej się napełnia, ponieważ część ścieków w postaci uzdatnionej wody jest wypuszczana do gleby lub rowu melioracyjnego. Dzięki temu można rzadziej zamawiać szambowóz, a tym samym zaoszczędzić na profesjonalnym opróżnianiu zbiornika.

Szamba dwukomorowe mają rację bytu wyłącznie na suchych gruntach. Jeśli taki rodzaj zbiornika zostanie zamontowany na podmokłym terenie, zbierająca się w gruncie woda trafi do zbiornika poprzez system drenażu.

Szambo dwukomorowe najlepiej sprawdzi się na dużej działce, ponieważ system drenażu zajmuje sporo miejsca. Jeśli teren jest podmokły, a parcela niewielka, lepiej sprawdzi się szambo jednokomorowe – zarówno w przypadku domów prywatnych, jak i budynków użyteczności publicznej.

Nie żyje aktor z „Na Wspólnej” oraz „Klanu”. „Dziękujemy za wszystko, co nam dałeś jako aktor i jako przyjaciel”

marianna schreiber w szpitalu

Marianna Schreiber w szpitalu na własne życzenie! „Wierzę, że zrozumiecie moje postępowanie”