w ,

Co jest miarą sukcesu finansowego dla Polaków? W badaniu wskazali na te dwie rzeczy

O odniesieniu sukcesu finansowego najlepiej świadczy posiadanie oszczędności oraz brak długów – wynika z najnowszego badania Autopay (Blue Media) pt. „Finanse Polaków w czasach inflacji”.

sukces finansowy polaka
Fot. freepik

Autopay (Blue Media) bada postawy Polek i Polaków wobec zagadnień finansowych od 2016 roku. Dzięki badaniu można obserwować zmieniające się na przestrzeni lat podejście polskiego społeczeństwa do pieniędzy.

Od czego zależy sukces finansowy Polaków? Nowe badanie mówi jasno

Miarą sukcesu finansowego, wzorem lat ubiegłych, jest posiadanie oszczędności – wskazuje na to 59 proc. badanych. Symbolami są także wysokie zarobki czy własne lokum. Warto zauważyć, że w porównaniu do ostatnich lat, na znaczeniu zauważalnie zyskał brak długów.

Kobiety częściej niż mężczyźni utożsamiają sukces finansowy z posiadaniem oszczędności (60 proc. do 57 proc.) oraz brakiem długów i kredytów (58 proc. do 54 proc.). Podobne opinie przeważają wśród mieszkańców wsi (61 proc.) i największych miast (62 proc.).

Z kolei dla osób młodych, częściej niż dla pozostałych grup wiekowych, sukces finansowy to obok oszczędności także własny samochód i zagraniczne wakacje. W osiągnięciu finansowego sukcesu pomaga też wielu Skup nieruchomości. Kraków może być jednym z tych miast, w którym warto poszukać ciekawych lokali.

– Do tej pory, a badamy finanse Polaków od kilku lat, respondenci utożsamiali sukces finansowy z posiadaniem oszczędności – jednak najnowsze dane pokazują, że coraz większego znaczenia nabiera brak długów, który staje się dowodem na to, że nawet w tych niepewnych czasach sobie radzimy – zauważa Wojciech Murawski, Członek Zarządu i Dyrektor Komercjalizacji Blue Media.

Coraz trudniej jest nam oszczędzać pieniądze

Jak wskazuje ekspert, za nami trudny rok z niepewną sytuacją geopolityczną, który sprawił, że gromadzenie oszczędności stało się po prostu trudniejsze, a społeczeństwo skupia się przede wszystkim na unikaniu zadłużenia, uszczuplając dotychczas zgromadzone zasoby.

Już prawie 70 proc. respondentów przyznaje, że oszczędza pieniądze. Wskaźnik ten wzrasta systematycznie z roku na rok. Taką aktywność deklarują, na podobnym poziomie, wszystkie grupy wiekowe. Częściej niż pozostali pieniądze oszczędzają mieszkańcy największych miast.

Polacy gromadzą oszczędności przede wszystkim, by zabezpieczyć swoją przyszłość (58 proc.). Dla co trzeciego badanego celem jest wyjazd wakacyjny, a co czwarty zbiera na własne lokum.

Sukces finansowy Polaka. Czym jest?

Polacy są sceptyczni w tym obszarze. Jedynie 15 proc. uważa, że udało im się odnieść sukces finansowy. Częściej optymistami są mężczyźni, osoby najstarsze i mieszkańcy dużych miast. Natomiast ⅓ uważa, że nie osiągnęła sukcesu finansowego i już chyba nie osiągnie. Dominują wśród nich najstarsi badani. Na sukces wciąż liczy co drugi najmłodszy uczestnik badania.

– Według deklaracji badanych, o sukces finansowy jest coraz trudniej, a jego wyznacznikami pozostają rzeczy najpewniejsze, najbardziej namacalne, jak własne mieszkanie czy samochód. Szczególnie widać to na przykładzie najmłodszego pokolenia – zauważa Wojciech Murawski.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Autopay przez pracownię badawczą SATISFACE w marcu 2023 r. na reprezentacyjnej grupie 1055 osób metodą CAWI.

marsz 4 czerwca frekwencja

Marsz 4 czerwca. Donald Tusk pokazał na Twitterze TO zdjęcie. „Bez słów…”

zdjęcia z imprezy ai

Zdjęcia, które szokują. Nieistniejący ludzie na domówce, której nigdy się nie odbyła