w

PILNE. Kreml szykuje się do obrony Moskwy. Grupa Wagnera jest w drodze do stolicy

Siły Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej koncetrują i gromadzą siły, przygotowują fortyfikacje i umocnienia w mieście. Do stolicy kierują się najemnicy w celu obalenia Putina.

rosja wojna domowa wagner
Fot. Twitter

„Wojna w Rosji oficjalnie się rozpoczyna” – twierdzi kanał reprezentujący Grupę Wagnera na Telegramie. Z lotniska w Moskwie wystartował właśnie samolot Władimira Putina. Nie wiadomo, czy jest on na pokładzie. Miasto szykuje się do obrony przed najemnikami Prigożyna.

Wojna domowa w Rosji? Kreml szykuje się do starcia z buntownikami

Szef Grupy Wagnera Jewgenij Prigożyn opublikował nowe oświadczenie, w którym stwierdza, że ​​Rosja jest skorumpowana przez Putina. – Zniszczymy wszystko wokół nas, wszyscy jesteśmy gotowi umrzeć, wszystkie 25 tysięcy, a potem kolejne 25 tysięcy, ponieważ naród rosyjski musi zostać wyzwolony – powiedział.

W obwodzie petersburskim i obwodzie kaliningradzkim wszystkie wojska zostały postawione w stan najwyższej gotowości bojowej. Poborowym wydawana jest broń, nawet tym nowo wcielonym.

Śmigłowce szturmowe rosyjskiego ministerstwa obrony zaatakowały kolumnę Wagnera w rejonie Woroneża. Tymczasem Grupa Wagnera kieruje się w stronę Moskwy zdobywając kolejne miasteczka.

W większości z nich nie są tam atakowani przez rosyjską armię. Siły Wagnera wkroczyły również do obwodu lipieckiego. Rosyjskie dowództwo operacyjne obwodu lipieckiego zaapelowało do mieszkańców obwodu, by ze względów bezpieczeństwa nie opuszczali domów bez pilnej potrzeby.

Kadyrow ogłosił że jego oddziały wyruszyły w najbardziej zapalne punkty na mapie Federacji Rosyjskiej. Zgłasza jednak problemy techniczne i twierdzi, że może nie być w stanie zatrzymać nacierających najemników Prigożyna.

Ciekawie dzieje się też w ostatnich godzinach na Ukrainie ogarniętej wojną. Cześć jednostek wojskowych Federacji Rosyjskiej znajdujących się na froncie miała przejść pod dowództwo Grupy Wagnera. Nie wiadomo, jaki będzie ich nowy cel – dalsza walka z Ukrainą, czy odwrót i marsz na Moskwę.

Prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni może się posypać rosyjski front na Ukrainie. Ukraina ma w rezerwie jeszcze co najmniej 15 do 20 brygad, które nie weszły do akcji w tym 3 pancerne i jest jak przyczajony tygrys – czytamy na Twitterze niezależnego eksperta ds. wojskowości Kapitana Lisowskiego.

Pucz w Rosji? Putin został sam na placu boju

Władimir Putin na temat bieżącej sytuacji rozmawiał dziś z prezydentem Białorusi Łukaszenką, prezydentem Kazachstanu i prezydentem Uzbekistanu. Dwaj ostatni odmówili pomocy prezydentowi Rosji twierdząc, że to, co się od wczoraj dzieje w Rosji, to wewnętrzna sprawa tego kraju.

W Moskwie i okolicach trwa obecnie pilna budowa umocnień. Obecnie tylko lotnictwo rosyjskie próbuje powstrzymać Wagnerowców, ale operacja ta nie udaje się. Policja nie prowadzi walki, a funkcjonariusze Rosgwardii gromadzą się w Moskwie czekając na rozwój wydarzeń.

Kanały lidera Grupy Wagnera Prigożyna twierdzą, że wszystkie siły rosyjskie w obwodzie lipieckim przeszły na jego stronę. Pozostał na drodze do stolicy Rosji tylko obwód tulski. Oprócz samolotu Putina do Petersburga poleciała również maszyna premiera Miszustina i kilka innych odrzutowców biznesowych.

W związku z tym, co się dzieje, Łotwa w trybie pilnym wysyła posiłki na granicę z Rosją w celu jej uszczelnienia. Zaprzestano również wydawać wizy. W najbliższych godzinach zrobią to prawdopodobnie również inne państwa. W Wielkiej Brytanii zbiera się dziś Gabinet Wojenny aby omówić szybko postępujący chaos w Rosji.

rostow nad donem grupa wagnera

Bunt w Rosji. Putin wygłosił pilne przemówienie. „Wszyscy zostaną ukarani”

świadczenie wspierające ustawa

Nowe świadczenie wspierające z budżetu. Można dostać nawet 3500 zł, ale jest warunek