w ,

Tajemnicza choroba kotów atakuje w całej Polsce. Lekarze bezradni. Jakie są jej objawy i przyczyny?

Od kilku dni w mediach głośno jest o chorobie kotów. Do tej pory nie udało się ustalić jej przyczyn. Jakie są objawy i przyczyny tego tajemniczego zjawiska?

choroba kotów 2023 objawy forum
Fot. freepik

W ostatnich kilku dniach coraz głośniej zrobiło się o tajemniczej chorobie kotów. Etiologia choroby jest do tej pory nadal nieznana. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii (GIW), w całym kraju koty zabija prawdopodobnie wirus H5N1 zwany potocznie ptasią grypą.

Komunikat GIW. Choroba kotów 2023 – objawy

Do tej pory udało się zbadać próbki pobrane w kilku miastach, w tym w Poznaniu, Lublinie oraz w Trójmieście. Pochodziły one z ciał martwych kotów. W toku przeprowadzonych badań potwierdziło się, że zwierzęta miały pozytywny wynik i stwierdzono u nich ptasią grypę (H5N1).

O niepokojących i zastanawiających objawach tajemniczej choroby piszą w ostatnich dniach wszystkie media. Wirus w szybkim tempie zabija między innymi bezdomne koty. Główny Inspektorat Weterynarii i lekarz z tej instytucji opublikował w tej sprawie oficjalny komunikat.

Również eksperci z Światowej Organizacja Zdrowia potwierdzili, że doszło do zakażenia dwóch kotów mieszkających w warunkach domowych. W 9 z 11 próbek wykryto obecność wirusa H5N1. Nadal nie udało się ustalić, w jaki sposób dochodzi do zakażenia i gdzie jest źródło wirusa.

W sieci widać też po stronie właścicieli kotów emocje towarzyszące doniesieniom medialnym, które stworzyły idealne warunki do szerzenia informacji, które nie są sprawdzone. Zaleca się więc ostrożność w tej kwestii.

Oświadczenie GLW ws. zakażeń kotów domowych

W nawiązaniu do doniesień medialnych dot. zachorowań kotów w kilku miastach Polski, które wzbudziły niepokój lekarzy weterynarii i właścicieli zwierząt, Główny Lekarz Weterynarii oświadcza, że bacznie śledzi rozwój sytuacji. Utrzymywany jest stały kontakt z Wojewódzkimi Lekarzami Weterynarii w celu monitorowania oraz analizowania sytuacji.

Obecnie Inspekcja Weterynaryjna jest na etapie zbierania jak największej ilości informacji, które dadzą się potwierdzić metodami naukowymi. Prowadzone są wnikliwe badania nad próbkami pobranymi od zwierząt, które zachorowały na nieznanej etiologii chorobę.

Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie lekarze czekają na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone.

Dopiero po ich wykonaniu będzie można wyciągnąć dalsze wnioski. W przypadku uzyskania nowych danych, GLW będzie podejmował stosowne działania, zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami.

Wszelkie nowe wytyczne jak i komunikaty w sprawie będą regularnie publikowane na oficjalnej stronie internetowej (https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty), w celu zapewnienia bieżących informacji.

Praktykujący lekarze weterynarii prowadzący zakłady lecznicze dla małych zwierząt posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób. W przypadku pojawienia się jakiekolwiek niepokojących sytuacji dotyczących zdrowia Państwa zwierząt, Inspekcja Weterynaryjna zaleca kontakt z lekarzem weterynarii.

GLW zaleca stosowanie się do następujących zasad

  • Utrzymywanie, jeśli to możliwe, kotów w domach
  • Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów
  • Zapobieganie kontaktom kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami
  • Zapobieganie kontaktom kotów z obuwiem, które używane jest poza domem
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

lukaszenka putin grupa wagnera

Łukaszenka podjął niepokojącą decyzję. „Wydałem wszystkie potrzebne rozkazy”

Skąd Polacy czerpią informacje

Skąd Polacy czerpią informacje? Jest zaskoczenie. Oto wyniki nowych badań CBOS