w

WHO alarmuje. Pierwsza śmiertelna ofiara wirusa H3N8. Nie żyje 56-letnia kobieta

Jak poinformowali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia wirusem H3N8 wśród ludzi.

rząd tajny zakaz zgromadzeń obostrzenia 27 marca koronawirus

Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła właśnie oficjalnie smutną informację. Nie żyje 56-letnia kobieta, która zakażona była wirusem ptasiej grypy H3N8. To pierwsza taka osoba na świecie. Kobieta była mieszkanką prowincji Guangdong położonej w południowo-wschodnich Chinach.

Pierwsza ofiara wirusa H3N8. WHO zaniepokojone

Nie żyje 56-letnia kobieta – mieszkanka chińskiej prowincji Guangdong. To trzecia osoba, która zakażona była wirusem H3N8 i jednocześnie pierwsza, która w wyniku zakażenia straciła życie. Kobieta miała wcześniej bliski kontakt z drobiem oraz mięsem dzikich ptaków i prawdopodobnie to było źródłem infekcji.

To pierwszy śmiertelny przypadek zakażenia wirusem ptasiej grypy H3N8. Wcześniej, a konkretnie w pierwszej połowie 2022 roku, odnotowano dwa inne przypadki w tym kraju, ale osoby te żyją. Przebieg choroby był u tych osób całkowicie różny.

Wirus H3N8 nie jest niczym nowym, ponieważ pierwszy raz wykryto go już ponad 20 lat temu. Do tej pory jednak nigdy nie atakował on ludzi. Zgodnie ze stanowiskiem WHO wirus na pewno bez problemu infekował foki, psy i konie, ale w przypadku ludzi odnotowano tylko 3 przypadki.

Wirus słabo przenosi się między ludźmi

56-letnia pacjentka z Chin, która zmarła, pierwsze objawy zauważyła u siebie pod koniec lutego 2023 roku. Szybko doszło jednak do ciężkiego zapalenia płuc, co sprawiło, że kobietę poddano leczeniu szpitalnego 3 marca. Przebywała tam do 16 marca, bowiem tego dnia zmarła.

Co ciekawe kobieta będąc nosicielem wirusa miała kontakt z innymi osobami, ale te do dziś nie odnotowały u siebie żadnych niepokojących objawów. Były one obserwowane przez ekspertów i lekarzy.

Wygląda na to, że ten wirus nie ma zdolności łatwego rozprzestrzeniania się z człowieka na człowieka, dlatego ryzyko jego rozprzestrzeniania się wśród ludzi na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym uważa się za niskie – poinformowali naukowcy. Mimo to sugeruje się, aby WHO poddało temat obserwacji i nadzorowi epidemiologicznemu.

putin rak

Stan Putina się pogorszył? Ujawniono trzy choroby. „W pogotowiu ma kilkunastu lekarzy”

sennik pająk znaczenie

Co oznacza sen o pająkach? Wbrew pozorom nie to, co myślimy. To może zwiastować…