w ,

Pierwszy weekend lipca pod znakiem WOT. „Żyję tak, by być zawsze gotowym”

W nadchodzący weekend blisko 900 ochotników wypowie słowa roty. Będą to pierwsze przysięgi w ramach tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”.

Przysięga WOT 2023 tekst
Fot. biuro prasowe WOT

W sobotę 8 lipca zobowiązanie wobec Ojczyzny podejmą Terytorialsi z województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz śląskiego, z kolei w niedzielę 9 lipca przysięgi odbędą się w województwach podkarpackim, mazowieckim, pomorskim oraz małopolskim.

Przysięga wojskowa. Tekst roty jest dla nich najważniejszy

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego.

Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie blisko 900 ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, ich najbliższych. Przysięgi odbędą się aż w 10 lokalizacjach: Serocku, Pajęcznie, Śremie, Brzegu, Krośnie, Ciechanowie, Malborku, Zakopanem, Warszawie i Dubiecku.

Są to również pierwsze przysięgi, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT„. Już w najbliższy weekend blisko 900 ochotników wypowie słowa roty przysięgi wojskowej i staną się żołnierzami Wojska Polskiego. To jasny sygnał, że projekt jest dobrze zaprojektowany i budzi duże zainteresowanie wśród Polaków.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności.

Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 37 tys. żołnierzy w tym około 20% kobiet.

Przysięga WOT 8 lipca 2023 r.

SEROCK

W batalionie dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierze wypowiedzą słowa roty na rynku miejskim w Serocku o godz. 12:00. Przysięgać tego dnia będzie ponad 50 ochotników, z których  najmłodszy ma 18 lat, a najstarszy 52 lata.

Wśród ochotników są m.in.: dyrektor szkoły, właściciele firm, motorniczy tramwaju, paleontolog, maturzyści, studenci oraz prawnukowie żołnierzy walczących pod Monte Cassino i w Powstaniu Warszawskim

Przysięga połączona będzie z uroczystym wręczeniem Chorągwi Wojska Polskiego dowódcy Batalionu Dowodzenia WOT ppłk. Piotrowi Osińskiemu. Podczas wydarzenia obecny będzie Dowódca Terytorialsów – gen. bryg. Maciej Klisz.

PAJĘCZNO

W 9 Łódzkiej Brygady OT, im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc” żołnierze wypowiedzą słowa roty przy ul. Parkowej 8/12 w Pajęcznie o godz. 10:00. Przysięgać tego dnia będzie ponad 60 ochotników. Wśród przysięgających są m.in.: nauczyciel, stomatolog, pielęgniarka oraz mistrz polski w biegach przełajowych.

ŚREM

Przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. gen. bryg. Stanisława Taczaka odbędzie się w Śremie na Placu 20 Października o godz. 12:00. Słowa roty wypowie ponad 120 ochotników, mieszkańców woj. wielkopolskiego i lubuskiego. Wśród nowo przyjętych są głównie uczniowie i studenci.

BRZEG

W 13 Śląskiej Brygadzie OT, im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg” żołnierze złożą przysięgę wojskową na pl. Zamkowy 1 w Brzegu, o godz. 12:00. Wśród blisko 120 przysięgających ponad 35% to kobiety. Przysięga Terytorialsów połączona jest z przysięgą ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 1 Pułku Saperów w Brzegu.

Przysięga WOT 9 lipca 2023

KROSNO

Przysięga w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT, im. płk Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” odbędzie się o godz. 11:00 na Rynku w Krośnie. W grupie nowo powołanych jest ponad 100 ochotników. Większość z nich łączy służbę z pracą zawodową lub nauką.

Wśród nich są również pracownicy administracji, mechanicy, kierowcy, technik analityki chemicznej, pielęgniarki, nauczyciele, uczniowie i studenci. Przysięga w Krośnie będzie piątą w tym roku i czterdziestą pierwszą w historii 3 Podkarpackiej Brygady OT.

CIECHANÓW

Uroczystość w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT, im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” odbędzie się na Placu Jana Pawła II w Ciechanowie. Uroczystość połączona będzie z obchodami święta Brygady.

Słowa roty wypowie blisko 170 ochotników. Po przysiędze odbędzie się piknik rodzinny, gdzie na najmłodszych gości będą czekać dmuchańce, wata cukrowa, saperskie szukanie cukierków i wiele innych atrakcji.

MALBORK

W 7 Pomorskiej Brygadzie OT, im. kpt. mar. Adama Dedio przysięga odbędzie się na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku o godz. 10:00. Przysięgę złoży ponad 50 ochotników, w tym blisko 30% kobiet. Niemal połowę kandydatów stanowią uczniowie i studenci.

ZAKOPANE

Uroczystość w 11 Małopolskiej Brygadzie OT, im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” odbędzie się na terenie Równi Krupowej w Zakopanem o godz. 11:00.

Wśród ponad 100 przysięgających blisko 30% stanowią kobiety. Średnia wieku nowo powołanych wynosi 26 lat. Wśród ochotników są m.in. instruktor wspinaczki, sportowcy, urzędnicy, inspektor górniczy, informatyk, prawnik oraz student.

WARSZAWA

Przysięga w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie o godz. 10:00. Słowa roty wypowie ponad 70 żołnierzy, z czego blisko 30% stanowią kobiety.

Przysięga żołnierzy 18 SBOT połączona będzie z uroczystym wręczeniem Chorągwi Wojska Polskiego, która obok sztandaru jest znakiem jednostki wojskowej, symbolem honoru, męstwa i tradycji. Podczas uroczystości obecny będzie Dowódca Terytorialsów – gen. bryg. Maciej Klisz.

DUBIECKO

W 20 Przemyskiej Brygadzie OT, im. gen. dyw. Stefana Roweckiego, ps. „GROT” przysięga odbędzie się na Rynku w Dubiecku o godz. 10:30. Słowa roty wypowie ponad 30 ochotników.

Średnia wieku nowo powołanych wynosi 32 lata. Wśród kandydatów na żołnierzy OT są m.in. urzędnicy, prawniczka, historyk – pracownik Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz  uczniowie szkół średnich.

białoruś granica wojsko

Z OSTATNIEJ CHWILI. Wojsko Polskie przerzuca siły na granicę z Białorusią

lenka 112 nagranie

5-latka zadzwoniła na 112 i uratowała życie mamy. Policja ujawniła wzruszające nagranie