w ,

Tysiące Polaków dostało dziś tę samą wiadomość. „Obserwuję Cię już od kilku miesięcy…”

Na terenie całej Polski losowo wybranym osobom wysyłany został e-mail, w którym padają groźby ujawnienia kompromitujących nagrań. Eksperci przestrzegają przed otwieraniem tej korespondencji.

cert polska kontakt
Fot. Twitter / CERT Polska

Jak poinformowali eksperci od cyberbezpieczeństwa z CERT Polska, dziesiątki tysięcy ludzi w całym kraju otrzymało na skrzynkę e-mailową wiadomość o identycznej treści. Nadawca grozi w niej ujawnieniem kompromitujących nas nagrań. Czy jest się czego bać?

Ta wiadomość jest masowo wysyłana na skrzynki Polaków. Uwaga na oszustwo

Jeśli się nie zgodzimy na to, aby spełnić oczekiwania nadawcy tej wiadomości, grozi on ujawnieniem nagrań, na których rzekomo jest odbiorca wiadomości. Tajemniczy hacker nie zrobi tego, jeśli zapłacimy mu w Bitcoinach. Eksperci ostrzegają, aby nie odpisywać na wiadomość ani nie klikać w żadne linki w treści e-maila.

Obserwujemy kolejną masową wysyłkę maili od rzekomego hakera. Oszust szantażem stara się wymusić zapłatę w bitcoinach za niepublikowanie kompromitującego nagrania. Pamiętajcie, że nie ma takiego filmu – to spam – napisali dziś eksperci na profilu CERT Polska na Twitterze.

Udało mi się uzyskać dostęp do Twojego systemu operacyjnego. Mam również pełny dostęp do Twojego konta. Obserwuję cię już od kilku miesięcy. (…) Zrobiłem filmik pokazujący, jak się zaspokajasz. Jednym kliknięciem myszy mogę wysłać ten film do Twoich znajomych – grozi nadawca wiadomości.

Eksperci z CERT Polska ostrzegają jednak każdego, kto taką wiadomość otrzymał. Należy ją od razu usunąć – najlepiej bez otwierania. Jest to kolejny przykład cyberprzestępstwa nastawionego na granie na emocjach, wyciąganie danych osobowych oraz pieniędzy od zastraszonych ofiar.

Jak informują specjaliści, cyberprzestępcy nie przestają nas nękać nawet w wakacje. Tylko w całym 2022 roku obsłużono prawie 40 tys. różnego rodzaju incydentów, a w tym roku do teraz już 41 tys. Ten wynik jest rekordowy, dlatego należy bardzo uważać.

Źródło: Twitter

legnica 21-latka film wykop sadistic

Legnica. Potrącenie 21-latki przez pijanego kierowcę. Jest NAGRANIE z wypadku [18+]

barszcz sosnowskiego objawy jak usunąć

Groźna dla życia roślina znów masowo porasta Polskę. Należy unikać jej jak ognia