w

Nie żyje amerykański dwukrotny zdobywca Oscara. Artysta miał 90 lat

W wieku 90 lat zmarł amerykański scenarzysta filmowy oraz teatralny. Laureat Oscara stworzył scenariusze do dwóch legendarnych filmów.

Fot. Freepik

Nie żyje amerykański scenarzysta teatralny i filmowy. Przeżył 90 lat. Został dwa razy nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz. Spod jego ręki wyszedł między innymi taki hit jak „Lot nad kukułczym gniazdem”.

Bo Goldman nie żyje. To dwukrotny laureat Oscara

O śmierci nagrodzonego dwukrotnie przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej artysty poinformował jego zięć, również reżyser. – Bo Goldman zmarł. Dwukrotny zdobywca Oscara za scenariusz do „Lotu nad kukułczym gniazdem” i „Melvina i Howarda” miał 90 lat – czytamy w komunikacie.

Goldman na świat przyszedł we wrześniu 1932 roku w Nowym Jorku. Jego rodzice prowadzili wspólnie sklep w tym mieście. Matka była też modelką. Ojciec był artystą produkującym na Broadwayu. Film zdominował życie scenarzysty po odbyciu służby w wojsku. Zajmował się tym do końca życia.

Za scenariusz do filmu „Lot nad kukułczym gniazdem” otrzymał statuetkę Oscara, nagrodzono go też Złotym Globem. Drugiego Oscara otrzymał za film pt. „Melvin i Howard„. W sumie był autorem scenariuszy do ponad 20 filmów, w tym do „Joe Black” i „Chłopak z klubu Flamingo„.

W życiu prywatnym był szczęśliwym mężem i ojcem. Jego żoną była Mab Ashfort. Doczekali się piątki dzieci.

dyskryminacja synonim definicja

Odczuwa to już co czwarty dorosły Polak. Młodzi znacznie częściej niż seniorzy

bankomaty ukraina wojna brak pieniędzy

Klienci największego banku w Polsce na celowniku. Ich oszczędności są w niebezpieczeństwie