w ,

Starasz się o nową pracę? Tego bezwzględnie unikaj na rozmowie rekrutacyjnej

Rozmowa o pracę bywa bardzo stresująca. Łatwo podczas niej popełnić błędy, które mogą mieć ogromny wpływ na finał negocjacji.

rozmowa o pracę jak się przygotować
Fot. Freepik

Pod koniec ubiegłego roku aż co trzeci spośród 16 tys. Europejczyków w raporcie McKinsey zakładał odejście z pracy w perspektywie 3 do 6 miesięcy. W zestawieniu z 9 państwami, jak np. Niemcy, Francja, Hiszpania czy Portugalia – Polska znalazła się na pierwszym miejscu.

Jak często w naszym kraju zmieniamy miejsce zatrudnienia?

Według badania przeprowadzonego przez portal Aplikuj.pl, blisko 40 proc. badanych dotychczas zmieniło pracę od 4 do 9 razy. Z kolei ponad 13 proc. zrobiło to więcej niż 10 razy. To dużo czy mało?

Z pewnością ta częstotliwość rośnie i z każdą dekadą będziemy zmieniać pracę coraz częściej i śmielej. Dlatego też przed każdą rozmową rekrutacyjną warto przypomnieć sobie jakich zachowań powinniśmy unikać, żeby wypaść jak najlepiej.

Najlepsze CV wśród zgłoszeń, bogate doświadczenie czy największa liczba spełnionych wymogów nie gwarantują kandydatowi posady. Niebagatelną rolę odgrywa w tym przypadku rozmowa kwalifikacyjna.

Podczas niej osoby rekrutujące weryfikują nie tylko wiedzę i umiejętności, nasze mocne i słabe strony, ale także to, jakim typem osobowości jesteśmy i czy będziemy pasować do zespołu i samej organizacji. Aby wypaść dobrze, warto wcześniej odpowiednio przygotować się do rozmowy o pracę.

Błędy popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czego nie robić?

Według najnowszej ankiety Aplikuj.pl 42 proc. badanych przyznaje, że przygotowuje się do rozmowy rekrutacyjnej, ale nie poświęca na to zbyt wiele czasu. Z kolei ponad 37 proc. uważa, że robi to bardzo rzetelnie. Jak to wygląda w praktyce? Nadal na rozmowach o pracę pojawiają się sytuacje i zachowania, które nie powinny mieć miejsca, a kandydaci często odpowiadają na pytania w taki sposób, że zniechęcają do siebie osoby rekrutujące. Dlatego tak ważne jest, by stale o tym mówić i uświadamiać kolejne generacje kandydatów o rzeczach, których lepiej unikać podczas rozmowy o pracę – Izabela Foltyn, kierownik działu sprzedaży, Aplikuj.pl.

Co prawda błędów, które można popełnić podczas rozmowy rekrutacyjnej jest znacznie więcej, natomiast poniżej zestawiono kilka kluczowych, które mogą zadecydować o wyniku rekrutacji.

Jednym z najczęstszych pytań, które pojawiają się podczas rozmowy o pracę jest to, dlaczego chcemy ją zmienić. Osoby rekrutujące poruszają tę kwestię z kilku powodów. Jakich? Odpowiedź na to pytanie pośrednio może pokazać, jakimi kryteriami kierujemy się przy wyborze firmy i czy jako organizacja będziemy w stanie sprostać oczekiwaniom kandydata.

Z drugiej strony wspomniane pytanie to często pewnego rodzaju sprawdzian z tego, jak mówimy o aktualnym lub już byłym pracodawcy. Co więcej, to właśnie niezadowolenie z byłego pracodawcy, jak pokazują wyniki badań, jest najczęściej wymienianym powodem odejścia z pracy.

O ile szczerość i otwartość podczas rozmowy rekrutacyjnej są wskazane, o tyle warto czasami zostawić pewne szczegóły związane z poprzednim zatrudnieniem dla siebie, a odpowiadając na pytanie postarać się odłożyć emocje na bok.

Rozmowa o pracę, czyli milczenie jest złotem

Zdawkowe odpowiedzi nie zachęcają do kontynuowania rozmowy, z kolei długie monologi stanowią ryzyko, że rekruter zgubi sens naszej wypowiedzi. Tutaj również sprawdzi się zasada złotego środka, czyli aktywne słuchanie i odpowiadanie na pytania w sposób pełny, ale bez nadmiernych dygresji.

Nie jest też dobrym pomysłem uczenie się na pamięć odpowiedzi na pytania, które mogą pojawić się podczas rekrutacji – wypisanie kilku punktów i stworzenie pomocnych notatek w zupełności wystarczy.

Podczas odpowiedzi, anegdoty związane z naszym życiem prywatnym warto zostawić na inny czas, a skupić się przede wszystkim na sferze zawodowej i pokazaniu naszej wiedzy oraz doświadczenia na stanowisku, na które aplikujemy.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską firmę JazzHR 76 proc. respondentów nie zatrudniłaby osoby, która wydałaby im się zbyt arogancka. Ale co w takim razie z pewnością siebie? Jest jak najbardziej wskazana. Nie chodzi o to, żeby spuścić głowę i bezwiednie przytakiwać.

Mowa ciała i kłamstwo, które ma krótkie nogi

Zachowania, które pokazują brak szacunku do rozmówcy to na przykład wzrok nie skupiający się na head hunterze, tylko błądzący gdzieś w przestrzeni, jak gdyby wszystko w danym momencie było ciekawsze od rozmowy, zbyt luźny sposób siedzenia sugerujący bardziej spotkanie z przyjaciółmi niż sytuację biznesową, w której znajdujemy się obecnie, czy też częste sprawdzanie na zegarku, która jest godzina.

Według jednego z badań IBBC Group, aż 81 proc. pracodawców i rekruterów spotkało się z kłamstwami w CV. Powody takiego zachowania na całym świecie są takie same: chcemy zaprezentować się jak najlepiej, a nasze braki czy to w wykształceniu czy w doświadczeniu, w naszej opinii są drobnym kłamstwem, które po prostu chcemy zatuszować.

Jednak jest dokładnie jak w starym powiedzeniu „kłamstwo ma krótkie nogi”. Jaki jest efekt takiego niewinnego kłamstewka?

bankomat zabrał kartę

Kobieta zrobiła to przy bankomacie. Policja apeluje! Koszmarny błąd, a potem kara

medicine spodnie damskie wyprzedaż

Jak dopasować materiałowe spodnie damskie do różnych typów sylwetek?