w ,

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Terytorialsi oddają hołd polskim bohaterom

Wojska Obrony Terytorialnej od samego początku przyjęły tradycje Armii Krajowej jako podstawę swojego funkcjonowania, a wyrazem tego jest oficjalne dziedziczenie tradycji AK.

o której wybuchło powstanie warszawskie
Fot. DWOT

Dziś, pierwszego sierpnia, obchodzimy 79 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to w całym kraju upamiętnią symboliczne syreny, które zawyją punktualnie o 17, czyli w „Godzinę W”. O bohaterach tamtych dni, jak co roku, pamiętają także Terytorialsi.

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Terytorialsi świętują

W Warszawie oraz w innych zakątkach kraju, przy pomnikach i grobach Powstańców, wystawione zostały wojskowe asysty i posterunki honorowe. O której wybuchło Powstanie Warszawskie? To był wtorek, 1 sierpnia 1944 roku, o godz. 17:00 (określonej kryptonimem „W”, jak Wolność).

Do walki z hitlerowcami stanęło około 50 tysięcy Powstańców. Początkowo zryw miał trwać przez kilka dni, jednak ostatecznie walki trwały przez nieco ponad dwa miesiące. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

Wojska Obrony Terytorialnej od samego początku przyjęły tradycje Armii Krajowej jako podstawę swojego funkcjonowania, a wyrazem tego jest oficjalne dziedziczenie tradycji AK przez Dowództwo WOT i poszczególne Brygady OT. Ponadto szczególną opieką otoczyliśmy naszych bohaterów, ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę, w tym także Powstańców Warszawskich – podkreśla Dowódca Terytorialsów gen. bryg. Maciej Klisz

WOT kontynuuje misję Armii Krajowej

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. W 2017 roku na mocy decyzji nr 140/MON Dowództwo WOT oficjalnie przejęło tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Symbol Powstania Warszawskiego towarzyszy nam wszystkim do teraz.

Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze.

Dlatego już od końca lipca Terytorialsi aktywnie włączyli się w przygotowania do 79 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dowódcy i żołnierze odwiedzali żyjących powstańców oraz porządkowali groby i pomniki (np. pomnik Gloria Victis) poległych bohaterów.

natasza urbańska uzależnienie telefon rozstanie wzrost ślub partner mąż ile ma lat piosenki

Natasza Urbańska zdobyła się na odwagę. Przyznaje: „Jestem uzależniona”

piknik 800+ mapa

Wielka afera na pikniku 800+. Ludzie byli zniesmaczeni. Niektórzy czuli się oszukani