w ,

Awizo. Kiedy odebrać list? Ile dni przesyłka będzie czekać? Jak liczyć termin?

Awizo zostawiane jest w skrzynkach pocztowych coraz częściej. Polacy skarżą się od dawna, że listonoszom nie chce się wchodzić z listami. Dlatego warto wiedzieć, ile mamy czasu na odbiór przesyłki z placówki pocztowej.

awizo ile dni jak liczyć termin
Fot. Poczta Polska (biuro prasowe)

Gdy zamawiamy paczki lub czekamy na list, najczęściej liczymy na to, że przesyłka trafi do rąk własnych. Niestety bardzo często tak się nie dzieje i mimo obecności w domu nikt do nas nie puka. Potem zauważamy, że w naszej skrzynce pocztowej jest awizo. Ile dni przesyłka będzie czekać na nas w placówce Poczty Polskiej?

Awizo. Kiedy odebrać przesyłkę?

Bardzo często przesyłki pocztowe nie trafiają do naszych rąk. Listonosze z różnych powodów nie chcą pukać do drzwi i przynosić listów i paczek i zamiast tego zostawiają w skrzynce awizo idąc po najmniejszej linii oporu. Jeśli tak się stanie, warto wiedzieć, jak długo przesyłka może czekać na nas w placówce i ile mamy dni na jej odbiór.

Jak długo możemy zatem zwlekać ze spacerem do najbliższej placówki Poczty Polskiej, nim nasza przesyłka zostanie cofnięta do nadawcy? Warto może zacząć od tego, czym w ogóle jest to słynne awizo.

To nic innego, jak mała karteczka będąca zawiadomieniem, że mamy do odbioru list lub paczkę. Najczęściej będzie to list polecony lub wysłany za potwierdzeniem odbioru. Może to też być coś, co przekracza wymiarami wielkość skrzynki na listy.

Awizo. Jak liczyć termin? Ile dni na odebranie paczki?

Przesyłkę możemy odebrać już pierwszego dnia, w którym wyciągnęliśmy awizo ze skrzynki. Wszystkie informacje na temat tego, w jakiej placówce pocztowej przesyłka czeka oraz godziny jej otwarcia znajdują się właśnie na tym małym zawiadomieniu.

Kiedy listonosz jednak zjawi się u naszych drzwi, aby doręczyć przesyłkę, a nas niestety nie ma wtedy na miejscu, wystawienie awizo jest jego obowiązkiem. Nasza przesyłka zostanie przez niego zabrana i dostarczona do właściwego dla naszego rejonu urzędu Poczty Polskiej.

Nieodebrana paczka. Poczta Polska odeśle paczkę do nadawcy

Jeżeli nie odbierzemy naszej przesyłki przez kolejne 7 dni roboczych, listonosz musi podjąć ponowną próbę jej doręczenia pod wskazany adres. Powtórne zawiadomienie znajdzie się w naszej skrzynce, jeśli i tym razem nie będzie nas w domu.

Jeśli listonosz drugi raz nie zastanie nas w miejscu zamieszkania, wystawi drugie awizo i ponownie mamy 7 dni na odbiór własności. Tym razem lepiej jest odebrać przesyłkę, bo na trzecią szansę nie mamy co liczyć i przesyłka zostanie odesłana do nadawcy.

Jeśli często nie ma nas w domu, a sporo zamawiamy i listonosz odwiedza nas regularnie i nie może nas zastać, warto pomyśleć o pełnomocnictwie. Zawsze jest możliwość wystawienia komuś bliskiemu specjalnego pełnomocnictwa pocztowego, które upoważni w pełni taką osobę do odbioru wszystkich przesyłek w naszym imieniu.

Co ciekawe pełnomocnictwo może obowiązywać jednorazowo lub do odwołania. Specjalny wzór dokumentu można bez problemu pobrać ze strony internetowej Poczty Polskiej.

e-Awizo zamiast papieru. Rozwiązanie wygodne i bezpłatne

Od jakiegoś czasu Poczta Polska poszła z duchem czasu i umożliwiła skorzystanie z elektronicznego awizo zamiast papierowego. O każdej przesyłce awizowanej możemy się dowiedzieć przez internet lub za pośrednictwem SMS-a. Usługa działa bez względu na to, w jakim miejscu w Polsce się akurat znajdujemy.,

Usługa jest całkowicie bezpłatna, a jej uruchomienie trwa kilka sekund. Zgłoszenie żądania przy wykorzystaniu formularza elektronicznego wymaga jedynie uwierzytelnienia tożsamości poprzez profil zaufany albo osobiście w placówce oddawczej

Żądanie jest wykonywane od dnia następnego po dniu jego przyjęcia do jego odwołania. Warto pamiętać, że w przypadku pism w postępowaniu: karnym, cywilnym, sądowo-administracyjnym, administracyjnym, podatkowym oraz pism w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, otrzymamy tak czy inaczej zawiadomienie w formie papierowej.

kinga rusin instagram

Jarosław Kaczyński został zaatakowany! Poszło o… grzyby. „Bełkot starego dziadka”

sanah skanah nowa piosenka youtube

Skanah. Nowa piosenka Sanah już podbija serca fanów. O czym śpiewa artystka?