w

PILNE. Rosyjscy żołnierze blisko polskiej granicy. Pozostaną tam do września

W Brześciu – białoruskim mieście położonym zaledwie kilka kilometrów od naszej granicy – pojawili się rosyjscy wojskowi. Będą tam stacjonować aż do września.

białoruscy pogranicznicy
Fot. Twitter / @Hajun_BY

Zaledwie kilka kilometrów od polsko-białoruskiej granicy zauważono pociąg, którym przetransportowano żołnierzy rosyjskich oraz sprzęt wojskowy. Ma to związek z zaplanowanymi na pierwszy tydzień września ćwiczeniami tzw. Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ).

Rosyjscy żołnierze blisko polskiej granicy. Wezmą udział we wrześniowych ćwiczeniach

18 sierpnia na stację kolejową w położonym kilka kilometrów od naszej granicy Brześciu wjechał wojskowy pociąg towarowy ze sprzętem i personelem Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Przybyli oni w celu wzięcia udziału we wspólnych ćwiczeniach wspólnie z siłami szybkiego reagowania OUBZ.

Manewry mają odbyć się na Białorusi w pierwszym tygodniu września wraz z siłami rozpoznawczymi oraz siłami wsparcia logistycznego i wojskami ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej.

Wszystkie te operacje zostały wcześniej oficjalnie zapowiedziane przez Białoruś. Część planowanych ćwiczeń odbędzie się na poligonie w Brześciu, gdzie co najmniej do 9 września przebywać będą żołnierze rosyjscy.

Wagnerowcy również rosną w siłę. „Łukaszenka i Putin są na drodze do eskalacji”

Pierwszy szczebel rosyjskich sił zbrojnych przybył do Brześcia. W pobliżu granic Polski i Ukrainy odbędą się zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia z udziałem armii rosyjskiej. Łukaszenka i Putin są na drodze do eskalacji. Embargo handlowe to najbardziej poprawna odpowiedź – napisał na Twitterze białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.

Niepokojąco brzmią też informacje o tym, że na Białorusi w siłę rosną oddziały Grupy Wagnera. Jak poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew, najemników w tym kraju jest już ponad 6,5 tysiąca.

Na tę chwilę nie wiadomo, jaki jest cel ich obecności, ale można przypuszczać, że chodzi o odwracanie uwagi od sytuacji na Ukrainie, budowanie napięcia na granicy polsko-białoruskiej oraz podejmowanie prób destabilizacji i eskalowanie negatywnych nastrojów.

kinga duda 2023

Jackowski zaniepokojony. Chodzi o córkę prezydenta. „Z tego wybuchnie jakaś afera”

esperal poznań wszywka opinie

Esperal Poznań. Czy wszywka jest skuteczna w leczeniu alkoholizmu?