w

Z OSTATNIEJ CHWILI. Zatrzymano dwóch mężczyzn. To oni nadawali sygnały radio-stop

Policja z Białegostoku zatrzymała dwie osoby, które nadawały nieuprawnione sygnały radio-stop doprowadzając do postoju pociągów w kilku regionach kraju.

Białostocka policja ustaliła tożsamość i zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy w ostatnich dniach nadawali sygnały radio-stop. Osoby te doprowadziły do paraliżu na kolei wymuszając postój pociągów w kilku województwach.

Nieuprawione użycie sygnału radio-stop. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Obu mężczyzn w wieku 24 i 29 lat zatrzymano w mieszkaniu przy ul. Radosnej w Białymstoku. Reporterzy stacji RMF FM ustalili, że w lokalu zabezpieczono krótkofalówki. To przy ich użyciu nadawano nieuprawiony sygnał dźwiękowy, który wymuszał w pociągach pasażerskich oraz towarowych włączenie hamulców bezpieczeństwa.

Zatrzymany 29-latek jest właścicielem mieszkania. Drugi, młodszy zatrzymany mężczyzna pochodzi z powiatu skierniewickiego. W momencie zatrzymania policjanci stwierdzili, że jest on po spożyciu alkoholu.

Sprawą zajmuje się teraz prokuratura wraz z ABW. Okazało się jednak że sygnały radio-stop odnotowano we Wrocławiu, ale już po akcji zatrzymania obu panów.

Do nieuprawnionego nadawania sygnału radio-stop dochodziło w ostatnich dniach wielokrotnie, a w Białymstoku trzykrotnie 27 sierpnia. Maszyniści z 9 pociągów odnotowali je na swoim sprzęcie. Doszło do zatrzymania wszystkich składów. Po minucie ruszyły one w dalszą podróż.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z innymi instytucjami – PKP, Policją i UKE oraz Służbą Ochrony Kolei prowadzi nadal działania mające na celu ustalenie przyczyn nieuprawnionego wykorzystania systemu łączności używanego do zarządzania ruchem kolejowym w Polsce.

O pierwszym użyciu sygnałów i uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do częstotliwości radiowej PKP media informowały już w miniony piątek.

Nieznane osoby nadawały sygnały dźwiękowe powodujące automatyczne uruchomienie hamulca bezpieczeństwa w pociągach. Bezpieczeństwo pasażerów nie było zagrożone.

franciszek o rosji

Fala oburzenia po słowach Franciszka. „Ciężko pracuje na upadek katolicyzmu na świecie”

ustawa o cmentarzach projekt

Kontrowersyjne zmiany w ustawie o cmentarzach. Murowane pomniki czeka demontaż?