w ,

Legionella jest już w każdym województwie? Niepokojący komunikat GIS. Dotyczy całej Polski

Wiele wskazuje na to, że groźna bakteria jest już w większości regionów kraju. Niepokoi fakt, że badania wykonane przez specjalistów nadal nie dały odpowiedzi, gdzie jest źródło zakażeń.

legionella rzeszów wykop objawy
Fot. Freepik

Legionelloza na terenie Polski nadal będzie się rozprzestrzeniać i stanowić zagrożenie. Testy wody wykonane w Rzeszowie nie pozwoliły ustalić, gdzie leży źródło zakażeń. Bakteria pojawiła się już w województwie wielkopolskim, gdzie stwierdzono dwa przypadki zakażeń.

Legionella jest już w całym kraju, a chorych może być znacznie więcej

Obecność bakterii Legionella odnotowywane są w kolejnych regionach kraju. Specjalne zalecenia wydał właśnie Główny Inspektorat Sanitarny. Komunikat tej instytucji dotyczy całej Polski. Oficjalnie mamy już ponad 140 osób zakażonych, a 9 pacjentów niestety zmarło. Badania potwierdziły tez obecność bakterii w rzeszowskich wodociągach.

Woda pochodząca z kranu może być źródłem zakażenia w całej Polsce. Warto pamiętać, że Legionella to bakteria, która wywołuje chorobę zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie możemy się nią zarazić od innej osoby, co potwierdził przedstawiciel GIS Krzysztof Saczka w rozmowie z Radiową Jedynką.

GIS podał jednocześnie, że obecnie zauważa się zmniejszenie liczby pacjentów trafiających do szpitali. Prowadzone są jednocześnie wzmożone działania nad wzmocnieniem nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi.

Źródłem zakażeń jest prawdopodobnie miejski system wodociągowy w Rzeszowie. Nie wiadomo jednak, skąd bakteria wzięła się w wodzie. Ograny Państwowej Inspekcji Sanitarnej otrzymały polecenie zintensyfikowania działań niezbędnych do zwalczenia przyczyn tego ogniska. Jedno jest pewne – o epidemii nie ma mowy.

Zamknięty obieg ciepłej wody sprzyja rozwojowi tej niebezpiecznej bakterii. Najlepiej czuje się ona w temperaturze pomiędzy 20 a 60 st. C. Do zakażeń bardzo często dochodzi właśnie latem, gdy jeździmy na urlopy i nie ma nas w domu. Zaleca się, aby po powrocie z dłuższego wypoczynku, spuścić większą ilość wody zanim zaczniemy jej normalnie używać.

nalepka strefa czystego transportu

Nie masz na szybie takiej nalepki? Zapłacisz nawet 500 zł mandatu. Skąd ją wziąć?

emerytura rynkowskiego

Taką emeryturę dostaje Rynkowski. Artysta zdradził kwotę. Ciężko w to uwierzyć