w ,

Popularne parówki wycofane ze sklepów. „Producent niezwłocznie podjął działania”

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sklepów parówek znanej firmy. W ich składzie znalazł się składnik, którego być tam nie powinno.

parówki sokołów skład
Fot. stock

7 października Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie o wycofaniu ze sprzedaży partii parówek z szynki „Stówki” 100% marki Sokołów. Partia o numerze C32541 i dacie minimalnej trwałości 06/10/2023 zawierała białko soi, mimo że informacja o tym składniku alergennym nie została umieszczona na etykiecie.

Parówki Sokołów. Skład jednej z partii produktu niezgodny z wymogami

Wycofanie produktu zostało spowodowane naruszeniem przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 1169/2011, producenci żywności są zobowiązani do informowania konsumentów o wszystkich alergenach zawartych w produkcie.

W przypadku parówek Sokołów, na etykiecie nie było informacji o obecności białka soi, co mogło stanowić zagrożenie dla zdrowia osób z alergią na ten składnik.

Skutki dla konsumentów

Spożycie parówek Sokołów przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną, która może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Objawy alergii na białka soi mogą obejmować:

  • pokrzywkę
  • obrzęk twarzy, ust, języka lub gardła
  • duszność
  • swędzenie skóry
  • problemy z oddychaniem
  • wymioty
  • biegunkę

Rekomendacje dla konsumentów

Osoby, które posiadają w domu parówki Sokołów z partii C32541 z datą minimalnej trwałości do 6 października powinny je zwrócić do sklepu, w którym zostały zakupione. Producent, który zareagował błyskawicznie, zachęca również konsumentów do kontaktu z infolinią pod numerem 800 25 25 25.

Producent niezwłocznie po otrzymaniu informacji o wykryciu obecności białka soi w parówkach uruchomił procedurę wycofania produktu z rynku i poinformował odbiorców o konieczności zatrzymania dystrybucji, wycofania i poddania utylizacji partii ww. wyrobu. Podjął działania w celu zidentyfikowania źródła zanieczyszczenia białkiem soi – informuje GIS w komunikacie.

Ważne informacje

  • Wycofanie partii parówek Sokołów dotyczy wyłącznie produktu o numerze C32541 i dacie minimalnej trwałości 06/10/2023.
  • Pozostałe parówki marki Sokołów nie są objęte wycofaniem i są całkowicie bezpieczne i zdatne do spożycia.
  • Producent Sokołów przeprasza za zaistniałą sytuację i zapewnia, że podejmuje działania, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

sofia konecka menescal top model

Sofia Konecka Menescal. Kim jest młoda uczestniczka programu „Top Model 12”?

gabriela żak miękinia chrzanów policja

16-letnia Gabriela Żak zaginęła. Zrozpaczona rodzina i policja proszą o pomoc w poszukiwaniach