w

Alarmujące słowa Joe Bidena o Polsce. „Jeśli nie powstrzymamy apetytu Putina…”

W nocy czasu polskiego Biden z Gabinetu Owalnego wygłosił orędzie do narodu. Powiedział, co się stanie, jeśli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany.

orędzie biden przemowa
Fot. YouTube / ABC News (screen)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w czasie przemówienia z Gabinetu Owalnego poruszył wiele tematów, ale głównym była wyjątkowo niespokojna sytuacja na świecie. Wspomniał nie tylko o tym, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, ale też o realnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa Polski.

Orędzie Bidena. Przestrzegał przez atakiem Rosji na Polskę

20 października o 2 w nocy czasu polskiego prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wygłosił orędzie do narodu prosto z Gabinetu Owalnego. To jedno z najbardziej kluczowych jego wystąpień w ostatnim czasie. Nawiązał on do tego, co się obecnie dzieje na świecie.

Jeśli nie powstrzymamy apetytu Putina na władanie i kontrolowanie Ukrainą, nie zadowoli się tylko nią. On już zagroził, przypominając – cytuję, przypominając Polsce, że jej zachodnie ziemie są darem od Rosji, a jeden z jego najbliższych doradców, były prezydent Rosji, nazwał Estonię, Łotwę i Litwę bałtyckimi prowincjami Rosji – powiedział Joe Biden.

Zagrożenie dla naszego kraju ocenione zostało jako realne. Prezydent USA odniósł się do słów Putina z lipca 2023 roku. Powiedział on wówczas, że przyjdzie taki moment, że „przypomni” on Polakom, że ich ziemie zachodnie są darem od Stalina.

Joe Biden zapowiedział też, że w trybie pilnym zwróci się do Kongresu z prośbą o zgodę na kolejny wielki pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy i Izraela. W sumie mowa jest o kwocie 74 mld dolarów. Przemówienie prezydenta USA było bardzo mocne i jednoznaczne.

Jak wynika z treści orędzia, pomoc dla Izraela w związku z wybuchem kolejnego konfliktu nie oznacza i nie może oznaczać zmniejszenia pomocy dla Ukrainy.

„Bardzo poważne słowa, których nie można lekceważyć”

Myślę, że w Polsce ani nie rozmawiamy dość, ani nie zdajemy sobie do końca sprawy z konsekwencji wojny USA o prymat. Żyjemy złudą, że kolejna Zimna Wojna nam sprzyja, bo tym razem będziemy w obozie zwycięzców – napisał na portalu społecznościowym X Jakub Dymek, publicysta i dziennikarz.

Jak skomentował przemówienie Bidena wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, słów, które padły, nie wolno lekceważyć. Biden nazwał to, co się obecnie dzieje na świecie, punktem zwrotnym w historii i początkiem kolejnej bitwy między światowymi demokracjami a autokracjami.

Zaledwie dwa tygodnie temu Putin mówił, że jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wycofają pomoc Ukrainie, zostanie jej tydzień życia. Ale jej nie wycofamy – zadeklarował prezydent USA.

Nie możemy i nie pozwolimy terrorystom jak Hamas i tyranom jak Putin wygrać. Nie pozwolę na to. W takich czasach musimy pamiętać, kim jesteśmy, jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki. I nie ma niczego, co byłoby ponad nasze możliwości jeśli będziemy razem – powiedział stanowczo Joe Biden.

Źródło: X, TVP Info, Polsat News

opony rolnicze używane

Opony Rolnicze. Klucz do efektywnej pracy na polu

ile gotówki można mieć przy sobie

Taką ilość gotówki można legalnie mieć w domu. Przepisy prawa mówią wprost