w ,

PILNE. KE zatwierdziła wypłatę środków z KPO. „Pieniądze dla Polski są już przesądzone”

Komisja Europejska 21 listopada zatwierdziła wypłatę 5 miliardów euro zaliczki dla Polski ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – dowiedzieli się dziennikarze z RMF FM.

z ostatniej chwili

Jak dowiedzieli się dziennikarze stacji RMF FM, Komisja Europejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu wypłaty 5 miliardów euro środków z KPO. Chodzi o zaliczkę, której przekazanie Polsce dziś oficjalnie ogłosić mają unijni komisarze.

Zaliczka z KPO jeszcze w tym roku trafi do Polski. Chodzi o 5 mld euro

Jak poinformowała korespondentka radia RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, pieniądze mają zostać przekazane Polsce jeszcze w 2023 roku lub na początku roku przyszłego. To oznacza, że kończy się w Komisji Europejskiej cała procedura, czyli formalności.

Unijni komisarze podjęli decyzję o wypłacie zaliczki z KPO, ale ich decyzja musi zostać teraz zaakceptowana przez radę ministrów finansów, co nastąpi w pierwszej połowie grudnia. Sprawa jest jednak przesądzona, bo do tej pory nie było sytuacji, aby taki wniosek został odrzucony.

Na pięć miliardów euro zaliczki składa się 551 mln euro z puli grantów, a także 4,5 mld z puli nowych pożyczek, które mają zostać przeznaczone na wzmacnianie niezależności energetycznej i zmniejszanie uzależnienia od surowców z Rosji.

Przyznanie zaliczki nie jest uwarunkowane stanem praworządności w naszym kraju. Wypłata całego KPO będzie uzależniona od spełnienia kamieni milowych, które są z praworządnością powiązane.

kot weterynarz puma

Przygarnęła bezdomnego „kota”. Weterynarz był w szoku, gdy wyszło na jaw…

putin nieuleczalnie chory choroba putina

Ujawniono, co Putin myśli o swoich żołnierzach. Szokujące słowa padły na tajnej naradzie