w ,

Jak oszczędzić prąd i gaz w domu? Sześć genialnych sposobów na uratowanie pieniędzy

Eksperci są co do tego zgodni. Jeśli choć trochę zmienimy swoje codzienne nawyki, będziemy w stanie zaoszczędzić na energii spore pieniądze.

ceny prądu 2021 podwyżka cen za energię elektryczną opłata mocowa ile wyniesie co to jest

Według ekspertów istnieje wiele sposobów na to, aby zaoszczędzić spore pieniądze na rachunkach za energię. To szczególnie ważna kwestia, bo żyjemy w czasach wysokiej inflacji i bardzo silnie rosnących rachunków i kosztów utrzymania.

Jak oszczędzić prąd w domu? Sprawdzone metody polecane przez ekspertów

Specjaliści od rynku energetycznego proponują sześć prostych metod, które pozwolą uratować być może nawet kilkaset rocznie na rachunkach. Eksperci Citizens Advice i Energy Savings Trust podzielili się swoimi sprawdzonymi trikami i poradami w tej kwestii mając na uwadze dobro obywateli, którym koszty życia mocno wzrosły.

Porady te dotyczą przede wszystkim wyrobienia sobie pewnych nawyków. Dla wielu osób może to być trudne. Istotne jest przede wszystkim wyłączanie urządzeń z trybu czuwania, uszczelnianie okien i drzwi oraz przykładowo gotowanie tylko takiej ilości wody w czajniku, jaką jesteśmy realnie w stanie zużyć.

Może się to wydawać na pierwszy rzut oka bardzo oczywiste, a nawet mało odkrywcze. Jednak tylko takie zmiany pozwalają w dłuższej perspektywie bardzo znacząco wpłynąć na wysokość rachunków za energię. Jednocześnie nie są one zbyt mocno ingerujące w dotychczasowy styl i poziom życia.

Oszczędzanie energii. Przykłady i sposoby

Gospodarstwa domowe w całym kraju zmagają się z ciągle rosnącymi cenami energii – zarówno prądu, jak i gazu czy ciepła. Typowy rachunek za energię dla przeciętnego domu ma wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie. Najgorzej mają te osoby, które nawet oszczędnie żyjąc nie załapią się na wprowadzony przez rząd limit.

Oznacza to, że jeśli zużyjemy więcej energii, zapłacimy o wiele więcej. Jedynym ratunkiem jest po prostu zmniejszenie zużycia. Jak zatem skutecznie obniżyć swoje rachunki za energię? Oto sześć sposobów, o których mówią eksperci.

  • Wyłączenie wszelkich urządzeń z trybu czuwania (W tym ładowarek do telefonów);
  • Zabezpieczenie mieszkania – głównie okien i drzwi – przed utratą ciepła, zrezygnowanie z robienia przeciągów zimą;
  • Wyłączanie światła po wyjściu z pokoju, nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę;
  • Pranie ubrań – o ile to możliwe – w temperaturze 30 stopni i na mniejszych obrotach. Ta zmiana pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych!;
  • Skrócenie czasu kąpieli pod prysznicem do 4 minut;
  • Unikanie przepełniania czajnika wodą i gotowanie zbyt dużej ilości wody w stosunku do potrzeb.

Ekspert Citizens Advice jednoznacznie potwierdził, że na całym świecie miliony ludzi zmagają się z niebotycznie wysokimi rachunkami za energię. Powyższe wskazówki nie ingerują zbyt mocno w dotychczasowe życie, a pozwalają zaoszczędzić w skali roku nawet kilkaset złotych.

twarde mięso mielone

Suche i twarde mielone to już przeszłość. Kucharz wskazał, który składnik za to odpowiada

kot weterynarz puma

Przygarnęła bezdomnego „kota”. Weterynarz był w szoku, gdy wyszło na jaw…