in ,

Duże zmiany w 800 plus. Już 20 tysięcy dzieci pozbawiono świadczenia

Napływ 33 tysięcy nowych uczniów sugeruje, że część rodzin aktywnie dostosowuje się do nowych wymagań, wybierając integrację z polskim systemem edukacyjnym.

800 plus tylko dla pracujących
Fot. Freepik

Nowe zasady dotyczące świadczeń socjalnych dla ukraińskich rodzin w Polsce przyniosły znaczące zmiany. Od września 2024 roku programy 800 plus i Dobry Start przysługują tylko tym dzieciom z Ukrainy, które uczęszczają do polskich szkół.

Ukraińskie rodziny tracą świadczenia. 20 tysięcy dzieci bez dostępu do 800 plus

Wprowadzone we wrześniu 2024 roku zmiany w przepisach dotyczących świadczeń socjalnych dla ukraińskich rodzin mieszkających w Polsce wywołały znaczące konsekwencje. Najnowsze dane pokazują, że aż 20 tysięcy dzieci straciło dostęp do programu 800 plus.

To efekt nowych regulacji, które uzależniają wypłatę świadczeń od uczęszczania do polskich placówek edukacyjnych. Według informacji przekazanych przez Ministerstwo Edukacji, sytuacja jest dynamiczna.

Joanna Mucha podkreśla, że precyzyjne określenie liczby ukraińskich uczniów w polskim systemie oświaty nastręcza trudności. Statystyki pokazują jednak wyraźny trend – z rekordowej liczby 200 tysięcy dzieci odnotowanej w 2022 roku, obecnie w polskich szkołach uczy się około 185 tysięcy młodych Ukraińców.

Wprowadzone przepisy jasno określają warunki otrzymywania świadczeń. Aby rodzina z Ukrainy mogła korzystać z programów 800 plus oraz Dobry Start, ich dzieci muszą realizować obowiązek szkolny w polskich placówkach edukacyjnych. Ministerstwo przewidziało jednak pewien wyjątek – uczniowie ostatnich klas szkół ukraińskich mogą kontynuować naukę w trybie online, nie tracąc przy tym prawa do świadczeń.

Drastyczny spadek liczby ukraińskich beneficjentów programu 800 plus

Mimo znaczącego spadku liczby beneficjentów, do polskiego systemu edukacji wciąż napływają nowi uczniowie zza wschodniej granicy. Od początku roku szkolnego 2024/25 w polskich szkołach pojawiło się 33 tysiące nowych ukraińskich dzieci. To pokazuje, że część rodzin dostosowuje się do nowych wymogów, wybierając edukację w polskim systemie.

Wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska zapewnia o stabilności programu 800 plus. „Program 800 plus jest już stałym wieloletnim elementem budżetów domowych polskich rodzin, dlatego będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie” – zadeklarowała podczas wystąpienia w Sejmie, potwierdzając wcześniejsze stanowisko premiera Donalda Tuska.

Nowe przepisy stanowią próbę uregulowania sytuacji ukraińskich dzieci w polskim systemie edukacji. Dane wskazują na znaczący wpływ wprowadzonych zmian – spadek o 20 tysięcy beneficjentów świadczeń to liczba, która skłania do refleksji nad skutecznością przyjętych rozwiązań.

Jednocześnie napływ 33 tysięcy nowych uczniów sugeruje, że część rodzin aktywnie dostosowuje się do nowych wymagań, wybierając integrację z polskim systemem edukacyjnym.

PILNE. Dolnośląskie w pełnej gotowości. Rozpoczęły się wzmożone kontrole

marcin kulasek ministrem nauki

Marcin Kulasek nowym ministrem nauki. Kim jest i jakie ma osiągnięcia?