w

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY!

Koszmarne dane z GUS. W Polsce rośnie ubóstwo!

Są już nowe dane na temat jakości życia. Wskaźniki mówiące o skali biedy w Polsce nie pozostawiają złudzeń. Ubóstwo zagląda nam…

ubóstwo
ubóstwo

Coraz więcej rodaków dotkniętych jest przez ubóstwo!. Odsetek obywateli Polski żyjących na granicy przeżycia podskoczył o 1,1 punktu procentowego. To niezwykle dramatyczne dane. Mocno wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie tzw. skrajnym, czyli poniżej wszelkiej godności (inni zwą to minimum egzystencji).

W 2018 r. takie osoby stanowiły ok 5,5% mieszkańców naszego kraju, a rok wcześniej 4,3%. To oficjalne dane GUS (Głównego Urzędu Statystycznego). Wzrost jest więc znaczący! Oprócz ubóstwa skrajnego, czyli tego najgorszego, rosną też pozostałe dwa wskaźniki dotyczące poziomu biedy.

Bieda zagląda nam w oczy

Ubóstwo wyraźnie rośnie wśród gospodarstw domowych, gdzie są dzieci. W najbardziej dramatycznej sytuacji są rodziny z trójką lub więcej dzieci. Ta grupa stanowi aż 10 proc. osób ubogich! Co jest tego powodem? Czy 500 plus nie działa?

Wygląda na to, że – mimo ogromnej skali – nie pomagają społeczeństwu dodatki socjalne. Najgorsze jest też to, że duży wzrost ubóstwa skrajnego i liczby osób dotkniętych tym dramatem dotyczył większości grup ludzi badanych przez GUS. W najmniej komfortowym położeniu są tu mieszkańcy wsi.

Ubóstwo? Lepiej już nie będzie

To nie koniec złych informacji. Jak wiadomo, 2020 rok będzie rokiem sporych podwyżek cen. Mowa tu nie tylko o kosztach zakupów w sklepach spożywczych, ale też stawkach opłat związanych z utrzymaniem mieszkania.

Bieda zagląda rodzinom z dziećmi, a nie tak dawno gruchnęła wiadomość, że rząd ograniczy świadczenia socjalne. Czy rodzice mają się czego bać?

Podstawą do wyliczenia poziomu ubóstwa skrajnego i zaliczenia osób do tej grupy stanowią wyliczenia dokonywane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Z kolei minimum egzystencji oznacza słabą możliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb w codziennym życiu.

Życie poniżej tego poziomu nie tylko jest powodem głodu, ale stanowi zagrożenie dla rozwoju człowieka. W niektórych przypadkach może oznaczać po prostu śmierć.

Ministerstwo Rozwoju - Praca

Ministerstwo Rozwoju zapowiada zmiany. Pracodawcy mocno się wściekną!

Lidl Pay

Lidl idzie na całość. Nowość już wkrótce w sklepach. Czy klientom się to spodoba?