w

Niewyobrażalna tragedia. Nie żyje kochany przez wszystkich aktor

Kochały go miliony ludzi na całym świecie. Niestety choroba, z którą walczył od lat, nie dała za wygraną i zabrała wspaniałego człowieka.

pilne

Terry Jones, jeden z najważniejszych członków legendarnej brytyjskiej grupy komediowej Monty Pythona, zmarł we wtorek w wieku 77 lat. Smutną informację potwierdziła jego rodzina.

Choroba Terry’ego Jonesa

Aktor od 2015 roku chorował na demencję, co zostało ujawnione rok później. W wydanym oświadczeniu rodzina Jonesa napisała, że zmarł on po długiej walce z rzadką formą demencji, FTD. Podkreśliła jednak, że nigdy nie brakowało mu humoru.

Straciliśmy miłego, zabawnego, ciepłego, kreatywnego i kochającego człowieka, którego indywidualność, intelekt i niezwykły humor dawały przyjemność milionom ludzi przez sześć dekad” – dodała w oświadczeniu rodzina, która podziękowała lekarzom za opiekę.

Kim był Terry Jones?

Terence Graham Parry Jones był reżyserem trzech pełnometrażowych filmów grupy. Nakręcił „Monty Python i Święty Graal”, „Żywot Briana” i „Sens życia według Monty Pythona”.

Po zakończeniu działalności grupy stworzył wraz z Michaelem Palinem odnoszący sukcesy serial komediowy „Ripping Yarns”. Był także prowadzącym program o wynalazkach, twórcą filmów dokumentalnych oraz książek dla dzieci.

Był znacznie więcej niż jednym z najśmieszniejszych ludzi swojego pokolenia, był kompletnym renesansowym komikiem – pisarzem, reżyserem, prezenterem, historykiem, genialnym pisarzem dla dzieci i najcieplejszym, najwspanialszym towarzystwem, jakie można sobie wyobrazić – powiedział o nim sam Palin.

Za swoją pracę był wielokrotnie doceniany. Jest m.in. zdobywcą Grand Prix Festiwalu w Cannes za najlepszy film w 1983 roku („Sens życia wg Monty Pythona„). Był także wiele razy nominowany do najważniejszych nagród, m.in. Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA), Światowego Konwentu Science-Fiction „Hugo” czy Amerykańskiej Gildii Scenarzystów.

Latający cyrk Monty Pythona

Jones wraz z Erikiem Idle’em, Johnem Cleese’em, Michaelem Palinem, Grahamem Chapmanem i Terrym Gilliamem, założył w 1969 r. Latający Cyrk Monty Pythona. Komediowy serial telewizyjny podbił i zrewolucjonizował brytyjską komedię. Powstawał w latach 1969-1974. Każdy z odcinków stanowił zbiór luźno związanych ze sobą sytuacji o absurdalnym charakterze.

źródło: własne, The Guardian

mięso kurczak

Niepokojące doniesienia. Mięso z Polski skażone salmonellą!

energa

Uwaga! Klienci tego sprzedawcy prądu na celowniku oszustów