w ,

Niepokojące doniesienia. Mięso z Polski skażone salmonellą!

Sytuacja ze skażonym mięsem nie jest nowa i powtarza się kolejny raz. W tym przypadku Polacy raczej nie mogą być z siebie dumni…

mięso kurczak

Jak informuje Interia, mięso drobiowe importowane w trzech partiach z Polski do Bułgarii było skażone pałeczkami salmonelli!

Bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformowała, że sprzedaż ponad 50 ton mięsa została w związku z tym wstrzymana. Bułgarzy otrzymali wyniki analiz pobranych próbek zanim mięso trafiło na rynek, a więc uniknęli większych kłopotów.

Polacy na celowniku

Od jakiegoś czasu każda partia eksportowanego z Polski do Bułgarii mięsa jest analizowana przez odpowiednie bułgarskie instytucje.

Wszystko w związku z kilkoma skandalami dotyczącymi właśnie mięsa z naszego kraju. Przez brak kontroli kilkukrotnie zakażone mięso dostało się na bułgarski rynek.

Mięso z Polski – zatrzymano już ponad 170 ton!

To kolejny przypadek zatrzymania polskiego mięsa przez bułgarską Agencję ds. Bezpieczeństwa Żywności. W listopadzie wstrzymano aż 100 ton drobiu, a w grudniu kolejne 21.

Zwłaszcza w tym pierwszym przypadku w Bułgarii zrobił się duży szum medialny. Szybko okazało się, że bułgarska agencja ignorowała zalecenia z Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (ang. Rapid Alert System for Food and Feed – RASFF) w sprawie mięsa z Polski.

Zanim podjęto jakiekolwiek badania, do Bułgarii trafiło ponad 500 ron polskiego mięsa. Jak można przeczytać w serwisie interia.pl, latem 2019 r. służby medyczne poinformowały o nasileniu się w kraju liczby zachorowań na salmonellę. Ciężko wiązać to jednak z partiami mięsa pochodzącymi tylko z jednego kraju.

Czym jest RASFF?

To rodzaj działania organów urzędowej kontroli żywności i innych podmiotów realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa żywności. System działa w Unii Europejskiej i państwach współpracujących od 1979 roku. Jego istotą jest natychmiastowe powiadomienie Komisji Europejskiej w ramach systemu wczesnego ostrzegania o bezpośrednim lub pośrednim niebezpieczeństwie grożącym zdrowiu ludzkiemu w żywności.

Mięso z naszego kraju ma problemy też w innych częściach Europy. Raczej nie przynosi to chluby naszym przedsiębiorcom

źródło: własne, Interia

zbigniew boniek

Zbigniew Boniek idzie na wojnę! Stawką przyszłość polskiej piłki

pilne

Niewyobrażalna tragedia. Nie żyje kochany przez wszystkich aktor