w ,

Wysoce zjadliwa grypa na Warmii i Mazurach, rolnicy w strachu

W powiecie iławskim pojawiła się niebezpieczna i wyjątkowo zjadliwa grypa ptaków. 24 tysiące indyków przeznaczono do utylizacji.

grypa

Potwierdziły się najgorsze przypuszczenia. W jednym z gospodarstw rolnych w powiecie iławskim odnotowano ognisko wyjątkowo zjadliwego wirusa. To ptasia grypa (HPAI) podtypu H5N8. Ptaki poddane będą utylizacji.

O tym, że w gospodarstwie potwierdzono wystąpienie wirusa, poinformował Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Iławie. Wszystko na podstawie otrzymanych od lekarzy z Puław wyników badań pobranych kilka dni wcześniej próbek.

Prawie 25 tys. indyków do utylizacji

Gospodarstwo, w którym pojawiła się ptasia grypa, mieści się w miejscowości Rąbity (gmina Zalewo). Jak poinformowały decyzyjne osoby w PIW w Iławie, przystąpiono już do realizacji niezbędnych procedur przewidzianych na wypadek takich okoliczności.

grypa
Fot. Google Maps

Cały drób z gospodarstwa ma zostać niezwłocznie zutylizowany. To prawie 25 tys. sztuk indyków. Zasięgiem działania mają objęte być także inne miejsca w regionie. Wszystko po to, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na inne gospodarstwa

Niebezpieczeństwo dla ludzi?

Z badań i analiz próbek przeprowadzonych przez zespół Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowy Instytut Badawczy (mieszczący się w Puławach) wywnioskowano, że wirus A/H5N8 to grypa wysoce zjadliwa dla ptaków.

Z komunikatu wynika też, że wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka. Eksperci uspokajają, że w chwili obecnej ryzyko infekcji u ludzi tym konkretnym szczepem wirusa nie istnieje.

Aktualnie wspomniana ferma drobiu objęta jest stałą obserwacją oraz kontrolą ze strony specjalistów. Przeprowadzane są dodatkowe badania mające na celu utylizację całego wykrytego ogniska grypy. Eksperci w chwili obecnej są w trakcie wyznaczania kolejnych obszarów, które mogą być zagrożone tą chorobą. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo, że grypa ta może się przenieść na okoliczne powiaty.

Ptasia grypa – zgodnie z opiniami lekarzy – nie stanowi większego zagrożenia dla człowieka, jeżeli przestrzegane są podstawowe zasady higieny. Pojawienie się tego wirusa wzbudza jednak często narastanie paniki. Jeśli nawet dojdzie do infekcji, wywołuje ona u ludzi objawy bardzo zbliżone do zwykłej grypy. Jest to najczęściej wysoka gorączka, bóle gardła połączone z kaszlem, silne bóle mięśni i stawów i inne.

Źródło: PIW Puławy, infoilawa.pl

wynagrodzenie

Oddamy rządowi nawet 32% pensji. Uwaga na przekroczenia limitów!

bramkarz siatka

Rekordowy transfer z Ekstraklasy. Takiej kasy nie widział żaden polski klub