w ,

Rząd planuje ogromną podwyżkę cen papierosów. Dla naszego zdrowia

Wysokość akcyzy na wyroby tytoniowe niedawno wzrosła, ale to nic. Rząd już planuje kolejną podwyżkę, która jeszcze mocniej uderzy palących po kieszeni.

kobieta papieros narodowa strategia onkologiczna

Narodowa Strategia Onkologiczna to nowy plan resortu zdrowia. Resort w jego ramach planował zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe do wartości 75% ceny! Nie ma jednak poparcia i podwyżka najpewniej będzie nieco niższa – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Czym jest Narodowa Strategia Onkologiczna?

W największym skrócie to ustawa mająca dbać o zdrowie Polaków. Według projektu uchwały Rady Ministrów, choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Bezwzględna liczba nowotworów złośliwych w kraju stale wzrasta, czego przyczyną jest zarówno proces starzenia się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.

Prognozy epidemiologiczne wskazują, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba pacjentów onkologicznych zwiększy się o 28%. Mając na względzie obecny i prognozowany wzrost zachorowań na choroby nowotworowe oraz wynikające z tego wszelkie negatywne skutki Sejm uchwalił ustawę o NKO.

Jakie są plany Ministerstwa Zdrowia?

Jak możemy przeczytać w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej resort zdrowia zaplanował zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe zawierające nikotynę do 2028 r. do wartości przynajmniej 75 proc. ceny.

Podobno po początkowej odmowie resortu finansów, po negocjacjach resorty doszły do kompromisu: będzie zgoda, ale na 70 proc. Dziś – jak podają autorzy strategii – opłaty wynoszą ponad 63–64 proc.

W związku z niedawną podwyżką podatku na wyroby akcyzowe będące używkami podwyżka będzie mogła wejść w życie, ale nie od razu, tylko do 2028 roku.

Jakie inne działania planuje Ministerstwo Zdrowia?

Narodowa Strategia Zdrowia proponuje prowadzenie działań w pięciu obszarach. Są to:

1. Inwestycje w kadry, czyli poprawa sytuacji kadrowej i jakości kształcenia w dziedzinie onkologii.

2. Inwestycje w edukację, prewencja pierwotna i styl życia, a więc ograniczanie zachorowalności na nowotwory przez redukcję ryzyka w zakresie profilaktyki pierwotnej nowotworów.

3. Inwestycje w pacjenta, prewencja wtórna, chodzi głównie o poprawę skuteczności profilaktyki wtórnej.

POLECAMY:
Ogromne zmiany w DVB-T. Będzie trzeba kupić nowy telewizor?

4. Inwestycje w naukę i innowacje – zwiększenie potencjału badań naukowych i projektów innowacyjnych w Polsce. Wszystko w celu umożliwienia pacjentom korzystania z najskuteczniejszych rozwiązań diagnostyczno-terapeutycznych.

5. Inwestycje w system opieki onkologicznej – poprawa organizacji systemu opieki onkologicznej. Ma być dokonana przez zapewnienie pacjentom dostępu do najwyższej jakości procesów diagnostyczno-terapeutycznych oraz kompleksowej opieki na całej „ścieżce pacjenta”.

Według projektu realizacja działań we wskazanych pięciu obszarach powinna doprowadzić do obniżenia w 2025 r. w Polsce umieralności na wybrane nowotwory złośliwe.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz także:

chinka maska odwołane imprezy - koronawirus wuhan

Czarny scenariusz. Przez koronawirusa nie odbędzie się wielka impreza

mateusz borek

Mateusz Borek odchodzi z Polsatu? Niecodzienna aktywność dziennikarza