w

Rachunki domowe dobijają rodaków. Zalegamy na potęgę

Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej podał najnowsze dane dotyczące tego, jak Polacy regulują swoje zobowiązania. Włos się jeży!

rachunkach domowych długi

Wartość zaległości z tytułu opłat za zużycie wody, energii elektrycznej i czynszów to w skali kraju ponad 1,4 mld zł. Długi z tego tytułu ma na swoich barkach prawie 400 tys. rodaków. Najczęściej zalegają osoby pomiędzy 36 a 55 roku życia.

Rachunki domowe zadłużają Polaków

Włos się jeży na głowie, a dane nie pozostawiają złudzeń. Sytuacja jest tragiczna. Polacy nie płacą za mieszkanie (w sumie to 422 mln zł długów), abonament radiowo-telewizyjny (kolejne 162 mln zł), prąd i wodę (42 mln zł), ogrzewanie mieszkania (4,6 mln zł) a nawet za Internet (prawie 1,5 mln zł).

Problematyczne są też dla Polaków zaległości związane z opłatami za ścieki i wywóz śmieci, które wynoszą po zsumowaniu odpowiednio 755 tys. zł.

POLECAMY:
Podwyżki cen prądu są nieuniknione? Sasin: "Nie będę zaklinać rzeczywistości"

Nieciekawie wygląda sytuacja młodszych osób. Obywatele, którzy nie przekroczyli 35. roku życia mają na karku prawie 450 mln zł długów z tytułu bieżących opłat. Zdecydowanie najlepiej radzą sobie z rachunkami osoby starsze.

Seniorów, którzy mają problemy z opłatami, jest mniej niż 100 tys. Ta grupa obywateli ma ogólnie najwięcej długów (6 mld zł), ale zobowiązania z tytułu bieżących opłat związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego to dla nich kwestia honoru.

Najwięcej długów w małych miejscowościach

Zgodnie z danymi KRD BIK najczęściej zalegają osoby mieszkające w miejscowościach o niewielkiej liczbie mieszkańców. Możliwe, że jest to spowodowane brakiem pracy w tych rejonach. W sumie tacy dłużnicy odpowiadają za 30% wszystkich.

POLECAMY:
Przed nami fala podwyżek. Inflacja zagląda nam do portfeli

Za domowe rachunki nie płacą najczęściej osoby ze Śląska, Mazowsza i Dolnego. Z kolei najmniejsze kłopoty mają mieszkańcy Podlasia. Około 760 mln zł długów stanowią zaległości związane z użytkowaniem telefonów. W tej kwocie mieszczą się także długi związane z kupowaniem drogich urządzeń. To drogie telefony, komputery przenośne, konsole do gier, telewizory czy tablety.

Biorąc pod uwagę rozpędzającą się inflację i podwyżki podstawowych produktów żywnościowych czy wzrost opłat spodziewać się można, że suma zaległości naszych rodaków raczej spadać nie będzie.

Źródło: pb.pl, wnp.pl

Zobacz także:

pamela anderson

Kobieta zmienną jest. Pamela Anderson podjęła szokującą decyzję

pieniądze opłaty credit agricole

Ważna informacja. Ogrom podwyżek w popularnym banku. Będzie drogo!