w

Unia Europejska atakuje. Astronomiczna kara dla Polski?

Sensacyjne informacje „Rzeczpospolitej”. TSUE jest gotowy do nałożenia na Polskę ogromnej kary finansowej za działania Sądu Najwyższego.

tsue kara polska

„Grubego” newsa przedstawiła w sobotni poranek „Rzeczpospolita”. Według gazety Polsce mogą grozić aż dwa miliony euro kary dzienni, jeśli „nie zamrozi” działań Izby Dyscyplinarnej SN.

TSUE jest już gotowy do akcji

Projekt postanowienia wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowaniu środka tymczasowego jest już gotowy i może być ogłoszony już w przyszłym tygodniu. Chodzi o zawieszenie przepisów ustawowych art. 3 pkt 5, art. 27 i art. 73 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym, w związku z art. 9a ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Wykonanie postanowienia ma być powiązane z bardzo wysoką sankcją finansową. Dwadzieścia razy wyższą niż w przypadku podobnego środka tymczasowego zastosowanego przy okazji wycinki Puszczy Białowieskiej.

Co zawiera projekt postanowienia TSUE?

W projekcie postanowienia można przeczytać „Jeżeli naruszenie miałoby zostać stwierdzone, Trybunał nakaże Rzeczypospolitej Polskiej zapłatę na rzecz Komisji kary pieniężnej w wysokości co najmniej 2 000 000 EUR dziennie od dnia doręczenia Rzeczypospolitej Polskiej niniejszego postanowienia aż do chwili, w której owo państwo członkowskie będzie przestrzegać niniejszego postanowienia, lub do ogłoszenia wyroku kończącego sprawę C-791/19”.

Kontrowersje wokół sprawy

Sprawa wysokości kary oczywiście budzi kontrowersje kontrowersje. Informacja o przygotowanym postanowieniu i grożącej Polsce karze została ujawniona w mediach społecznościowych, zanim oficjalnie ogłosi ją Trybunał w Luksemburgu, co wcześniej nie zdarzało się.

Wywołało to oburzenie polskich negocjatorów w Brukseli i przed TSUE. Z pewnością może to być przyczyną protestów Warszawy, że w spór z Brukselą mogą angażować się „lobbyści”- dowiedziała się nieoficjalnie redakcja rp.pl.

Kilka dni na wyjaśnienia

Godnym uwagi jest fakt, iż „Rzeczpospolita” powołuje się na słowa profesora Waldemara Gontarskiego. Poinformował on bowiem, że polski rząd ma czas do 13 lutego na przedstawienie wyjaśnień ws. Izby Dyscyplinarnej. Gontarski jest pełnomocnikiem RP rządu w Luksemburgu.

TSUE nie jest jednak związany tym terminem i nie musi czekać na reakcje Warszawy.

Zaznaczmy jednak raz jeszcze, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie potwierdził jeszcze tych informacji. Są to nieoficjalne dane „Rzeczpospolitej”.

źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także:

wyrzucił psa z dziewiątego piętra

Straszny widok. Wyrzucił psa z dziewiątego piętra wieżowca

paczkomaty inpost

Paczkomaty InPostu będą miały wielkiego rywala. Szykuje się ostra walka