w ,

WTFWTF PŁACZĘPŁACZĘ KOCHAM TO!KOCHAM TO!

Czym jest koronawirus? Jak leczyć koronawirusa? Jakie są objawy? Aktualna mapa zachorowań

Koronawirus – co to jest? Wszyscy o nim mówią, ale nie każdy się orientuje, z czym mamy do czynienia. Skąd się wziął ten dziwny wirus i jakie są objawy zarażenia?

koronawirus mapa objawy leczenie
Fot. gisanddata.maps.arcgis.com

Koronawirus – co to jest? Wszyscy o nim mówią, ale nie każdy się orientuje, z czym mamy do czynienia. Skąd się wziął ten dziwny wirus i jakie są objawy zarażenia?

Koronawirus nie odpuszcza, zarażeni w kolejnych krajach

Pierwsze przypadki nowego koronawirusa o symbolu 2019-nCoV odnotowano już w grudniu 2019 r. w chińskiej miejscowości Wuhan. Aktualnie żyje tam około 9 mln osób. Od tamtej pory na całym świecie obserwujemy nie tylko ogromny wzrost zarażeń w samej prowincji, lecz również w innych regionach Chin ale i świata. Miasto Wuhan w chwili obecnej jest całkowicie odcięte od świata.

POLECAMY:
TYLKO DLA DOROSŁYCH. Wyciekło nagranie osoby zarażonej koronawirusem z Chin

Amerykańscy naukowcy istotnie ostrzegali od dawna, że ten groźny wirus nie ma pochodzenia naturalnego i mógł się „wymknąć” z laboratorium w Wuhan, gdzie prowadzono nad nim badania. 30 stycznia tego roku WHO ogłosiło alarm i stan zagrożena dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Obecnie na całym świecie stwierdzono prawie 80 tys. przypadków zachorowań. 2,5 tys. osób zmarło. Dane te mogą być jednak nie do końca precyzyjne.

Jakie są objawy zarażenia koronawirusem?

Specjaliście twierdzą, że z pewnością w większości objawy pokrywają się z tymi, z którymi mamy do czynienia przy grypie. Objawy infekcji wywołanej przez koronawirus są więc dosyć charakterystyczne dla typowej choroby dróg oddechowych.

POLECAMY:
Czarny scenariusz. Przez koronawirusa nie odbędzie się wielka impreza

Jednak w przypadku koronawirusa mamy do czynienia z o wiele bardziej uciążliwą gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza. Do tego dochodzi bardzo silny kaszel, duszności, w skrajnych przypadkach ostre zapalenie płuc grożące śmiercią.

KORONAWIRUS W CHINACH (FILM EDUKACYJNY UAM W POZNANIU)

Osoba, która podejrzewa u siebie zachorowanie na koronawirusa, a która przebywała w Chinach (prywatnie czy służbowo), powinna natychmiast odciąć się od innych domowników i zgłosić do lekarza.

POLECAMY:
DRASTYCZNE. Podejrzani o koronawirusa wyciągani siłą z domów

Każdy wiec, kto w ciągu ostatnich 2 tygodni od powrotu z Chin zauważy jakiekolwiek dziwne objawy, powinien skierować się od razu do przychodni. Szczegółowe wytyczne odnośnie postępowania w sprawie koronawirusa przygotował Główny Inspektorat Sanitarny.

Główny Inspektorat Sanitarny szczegółowo informuje na swoich stronach internetowych o aktualnie obowiązujących zasadach postępowania z ludźmi, którzy mają objawy zarażenia (w tym dla podróżnych). Więcej na ten temat TUTAJ.

Koronawirus. Jak uniknąć zagrożenia?

  • nie wchodzić w duże skupiska ludzi i zatłoczone miejsc;
  • unikać bliskiego kontaktu z chorymi z objawami infekcji górnych dróg oddechowych;
  • nie doprowadzać do kontaktu z każdego rodzaju nieznajomymi zwierzętami i ich odchodami;
  • bezwzględnie należy przestrzegać zasad higieny rąk – ręce należy myć często wodą z mydłem lub innym środkiem chemicznym;
  • należy jeść tylko w sprawdzonych miejscach, unikać picia wody z kranu.
POLECAMY:
Koronawirus. Krematoria w Wuhan nie nadążają palić ciał ofiar

Koronawirus. Mapa i liczba zachorowań

Na zakończenie – aktualną mapę z oficjalnymi statystykami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa można zobaczyć TUTAJ.

Zobacz także:

donald tusk kidawa błońska wybory poparł

Donald Tusk ogłasza wsparcie w wyborach prezydenckich. Na kogo postawił?

policjanci na randce

Wybrał zły moment. Przestępca złapany przez… policjantów na randce