w ,

Politycy-lekarze uczą nas, jak poprawnie myć ręce. Jeden zaliczył wpadkę

Koronawirus wkracza do świata polityki. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaprezentował dziś, jak jego zdaniem poprawnie myć ręce. I zrobił to źle.

koronawirus w polsce grodzki karczewski mycie rąk
Fot: Twitter

Koronawirus rozgrzewa media i powoli wchodzi w świat polityki. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaprezentował dziś, jak poprawnie myć ręce. Popełnił przy tym ogromny błąd.

Koronawirus w Polsce

Ze względu na zagrożenie koronawirusem w Polsce, aktualnie 57 osób jest pod ścisłą kontrolą. Kolejne ponad 1,5 tys. obywateli jest obserwowanych doraźnie. Sytuacja jest wyjątkowo dynamiczna. Na całym świecie odnotowano już prawie 83 tys. zachorowań i liczba ta wciąż rośnie.

Fot. gisanddata.maps.arcgis.com

Koronawirus na dobre wchodzi już w polityczną rzeczywistość, a nasi reprezentanci w parlamencie spierają się w najlepsze. Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (Prawo i Sprawiedliwość) na konferencji prasowej zaprezentował swój sposób mycia rąk po tym, jak zrobił to przed nim – również przed kamerami – marszałek Tomasz Grodzki. Zarówno jeden i drugi z zawodu są lekarzami.

Tomasz Grodzki myje ręce i… wpadka

W profilaktyce antywirusowej prawidłowe mycie rąk ma duże znaczenie. W ogóle ma ono znaczenie ze względu na to, że czynność ta bez problemu zabija wirusy. Według Stanisława Karczewskiego Tomasz Grodzki, jako lekarz, pokazał tę czynność w sposób nieprawidłowy.

POLECAMY:
TYLKO DLA DOROSŁYCH. Wyciekło nagranie osoby zarażonej koronawirusem z Chin

Polityk PiS zwrócił mu uwagę, że pod żadnym pozorem nie wolno naciskać dozownika kciukiem, czyli tak, jak zrobił to marszałek Senatu. Prawidłowo powinno się go wciskać łokciem lub wierzchem dłoni podobnie do czynności, jaką wiele razy na pewno widzimy w serialach medycznych (tak robią np. chirurdzy). Chodzi o to, że na kciuku znajduje się znacznie więcej bakterii i wirusów, niż na innych palcach.

Tomasz Grodzki: „Nie naciskałem kciukiem dozownika”

Zdaniem Karczewskiego sposób mycia zademonstrowany przez Grodzkiego to dalsze rozprzestrzeniania zarazków. Marszałek Tomasz Grodzki stwierdził, że nie naciskał kciukiem dozownika podczas demonstrowania czynności mycia rąk. Niestety minął się z prawdą.

Marszałek zaznaczył przy tej okazji również, że z jego inicjatywy w gmachu Senatu pojawiły się takie dozowniki z płynem antybakteryjnym. Są tam także maseczki. Co jednak z tego, skoro polityk, który jest lekarzem, popełnia takie faux pas?

POLECAMY:
DRASTYCZNE. Podejrzani o koronawirusa wyciągani siłą z domów

O tym, jak ważne jest mycie rąk, mówi się dużo we Włoszech, gdzie odnotowano już ponad 420 zachorowań. Dziennikarka na żywo pokazywała w telewizji, jak wygląda prawidłowe mycie rąk. Nagranie zobaczyło już ponad pół miliona internautów. ZOBACZ NAGRANIE

Czasem granica między rzeczowością a śmiesznością bywa dla niektórych zbyt cienka – stwierdził polityk PiS Stanisław Karczewski. Rzeczywiście, w obliczu tak poważnego zagrożenia epidemią nie czas na polityczne przepychanki.

Źródło: Twitter, Dziennik.pl

Zobacz także:

renatta keith

Co za metamorfoza. Po rodzinnej tragedii schudła blisko 70 kg [ZDJĘCIA]

maski na koronawirusa pieniądze

Janusze biznesu w natarciu. Kosmicznie drogie „maski na koronawirusa”