w ,

JESTEM ZŁY!JESTEM ZŁY! HAHAHA!HAHAHA! WTFWTF

Złe wieści dla Polski. Znamy najlepszą temperaturę dla rozwoju wirusa

Badania pokazują, że koronawirus jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, ale z pewnością nie można liczyć na jego sezonowość.

koronawirus a sezonowość

Według naukowców z Uniwersytetu Sun Yat-sen w prowincji Guangdong, patogen rozprzestrzenia się najszybciej w 8,72 stopniach Celsjusza. Kraje w zimniejszych warunkach klimatycznych powinny więc „przyjąć najsurowsze środki kontroli”.

Koronawirus a sezonowość

Nowe badania wskazują, że wysoka temperatura źle działa na koronawirusa, ale eksperci podkreślają, że nie możemy wpadać w pułapkę myślenia. Koronawirus nie reaguje bowiem na zmiany sezonowe dokładnie tak samo jak inne patogeny, np. te które powodują przeziębienie lub grypę.

POLECAMY:
NIESAMOWITE. Twórcy komiksu przewidzieli koronawirusa 3 lata temu?

Badanie przeprowadzone przez zespół z Sun Yat-sen University w Kantonie, stolicy prowincji Guangdong w południowych Chinach, miało na celu ustalenie, w jaki sposób na sposób rozprzestrzenianie się koronawirusa mogą wpływać zmiany temperatury.

„Badanie wykazało, że„ wirus jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę ”, co może zapobiec rozprzestrzenianiu się go w cieplejszych krajach.

POLECAMY:
Przewidział koronawirusa... 39 lat temu? Niebywała historia

Trzeba na to spojrzeć także w drugą stronę – w rezultacie kraje i regiony o niższej temperaturze powinny przyjąć najostrzejsze środki kontroli.

Koronawirus a sezonowość. Są inne badania

Jednak odrębne badanie przeprowadzone przez grupę naukowców, w tym epidemiologa Marka Lipsitcha z Harvard’s T.H. Chan School of Public Health ujawniło co innego. Trwałe przenoszenie koronawirusa i szybki wzrost infekcji jest możliwy w różnych warunkach wilgotności. Od zimnych i suchych prowincji w Chinach po tropikalne lokalizacje. Takie jak np. autonomiczny region Guangxi Zhuang na dalekim południu kraju czy chociażby Singapur.

„Sama pogoda, więc na przykład wzrost temperatury czy wilgotności wraz z nadejściem miesięcy wiosennych i letnich na półkuli północnej niekoniecznie doprowadzi do spadku liczby przypadków. Nie stanie się to bez wdrożenia szeroko zakrojonych interwencji w zakresie zdrowia publicznego” – można przeczytać w raporcie.

POLECAMY:
Nowe, SZOKUJĄCE badania. 68 mln ofiar koronawirusa?

Zespół z Kantonu oparł swoje badania na każdym nowym przypadku koronawirusa potwierdzonym na całym świecie między 20 stycznia a 4 lutego. Wziął także pod uwagę ponad 400 chińskich miast i regionów. Zostały one następnie modelowane na podstawie oficjalnych danych meteorologicznych dla stycznia z całych Chin i stolicami innych krajów dotkniętych wirusem.

Najlepsza temperatura dla koronawirusa

Analiza wykazała, że ​​liczba przypadków wzrosła zgodnie ze średnimi temperaturami aż do piku 8,72 stopnia Celsjusza, a następnie spadła.

Stwierdzono także, że klimat mógł przyczynić się do tego, że wirus wybuchł akurat w Wuhan. To miasto w środkowych Chinach, w którym został po raz pierwszy wykryty.

Inni eksperci, tacy jak Hassan Zaraket, asystent dyrektora Centrum Badań nad Chorobami Zakaźnymi na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie, stwierdzili, że możliwe jest, że cieplejsza i bardziej wilgotna pogoda sprawi, że koronawirus będzie mniej stabilny. Tym samym będzie mniej zaraźliwy, jak to miało miejsce w przypadku innych patogenów wirusowych.

„Wciąż uczymy się o tym wirusie, ale na podstawie tego, co wiemy o innych koronawirusach, możemy mieć taką nadzieję” – powiedział.

Co z tego wynika?

Mike Ryan, szef programu ratunkowego WHO mówi także, że „fałszywą nadzieją” jest sądzić, że Covid-19 po prostu zniknie latem jak grypa.

„Musimy założyć, że wirus będzie nadal mógł się rozprzestrzeniać” – powiedział. „Fałszywą nadzieją jest sądzić, że wirus zniknie jak grypa… nie możemy przyjąć takiego założenia. Nie ma na to dowodów” – dodał.

To złe wieści także dla Polski, gdzie temperatura w okolicach 8-10 stopni Celsjusza może utrzymywać się jeszcze nawet przez dwa miesiące.

źródło: SCMP

Zobacz także:

pudełka pizzy z psami just pizza

Co za akcja. Pizzeria umieściła zdjęcia psów do adopcji na pudełkach

mateusz matyszkowicz tvp

Jacek Kurski odwołany z TVP. Znamy jego następcę, duża niespodzianka