w

Jacek Kurski odwołany z TVP. Znamy jego następcę, duża niespodzianka

Andrzej Duda podpisał ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych, co wiązało się z odwołaniem Jacka Kurskiego z TVP. Znamy już jednak jego następcę.

mateusz matyszkowicz tvp
Fot. YouTube / TVP VOD

Według informacji serwisu wirtualnemedia.pl, po odwołaniu Jacka Kurskiego, pełniącym obowiązki szefa publicznej telewizji zostanie Mateusz Matyszkowicz. 

Andrzej Duda podpisał ustawę – 2 mld popłyną do mediów publicznych

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy abonamentowej została podpisana przez prezydenta . Jej zapisy zakładały rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. na działalność TVP oraz Polskiego Radia.

Sprawę potraktowałem poważnie. Miała ona dla mnie zasadnicze znaczenie. (…) Spotkałem się z panem przewodniczącym KRRiT, spotkałem się z przedstawicielami regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, wszystkich oddziałów regionalnych TVP, wreszcie z prezesem TVP i PR. Chciałem widzieć jak oceniają kwestię gospodarowania finansami. (…) Nie miałem żadnych wątpliwości, że pieniądze są do ich [mediów] funkcjonowania niezbędne – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wieczornej konferencji. Prezydent postawił jednak pewne warunki dot. podziału tych środków.

POLECAMY:
TVP szykuje zupełnie nowy kanał. Widzowie mogą być zachwyceni

W trakcie spotkania z mediami wypowiedział się także premier Mateusz Morawiecki, który poruszył temat przekazania wielu mld zł na onkologię jak i służbę zdrowia ogółem (11 mld zł). Przy okazji podkreślał ogromną rolę środków finansowych na regionalne ośrodki TVP.

W tym roku przeznaczamy rekordową pulę środków – na służbę zdrowia, a pw. na onkologię – ponad 11 mld zł. Nigdy tyle nie przeznaczaliśmy. (…) Ta pula będzie rosła — podkreślił premier.

Jacek Kurski wcześniej oddał się do dyspozycji prezydenta

Poniżej list do pana prezydenta Andrzeja Dudy, który wysłałem do niego drogą elektroniczną dziś w godzinach popołudniowych – napisał w piątek na Twitterze Jacek Kurski, szef TVP.

– W związku z wątpliwościami Pana Prezydenta co do złożenia podpisu pod ustawą przyznającą mediom publicznym rekompensatę abonamentową oraz w związku z pojawiającymi się w domenie publicznej odniesieniami do mnie jako Prezesa TVP, oświadczam, iż w imię dobra Telewizji Polskiej, interesu publicznego, a także w zgodzie z wartościami, którym służyłem całe swoje życie – oddaję się do dyspozycji Pana Prezydenta – napisał w liście Kurski.

POLECAMY:
Ogromne zmiany w DVB-T. Będzie trzeba kupić nowy telewizor?

Na koniec piątkowej konferencji Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego i Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczący Rady Mediów Narodowych ogłosił, że zarządził korespondencyjne głosowanie nad odwołaniem Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Szef RMN poinformował, że spłynęły już 4 głosy za odwołaniem Kurskiego.

Mateusz Matyszkowicz następcą

Jak informują wirtualnemedia.pl, Już w sobotę wieczorem pojawiły się doniesienia, że pełniącym obowiązki prezesa zostanie Mateusz Matyszkowicz. Potwierdzili to wszyscy rozmówcy serwisu, jest też typowany jako najpoważniejszy kandydat do zastąpienia Kurskiego.

Mateusz Matyszkowicz to stosunkowo nowa postać w TVP, która robi tam piorunującą karierę. W publicznej telewizji pojawił się w 2016 r., kiedy został szefem TVP Kultura. W czerwcu 2017 objął stanowisko dyrektora TVP1, trzy miesiące później rezygnując z kierowania stacją TVP Kultura. Funkcję dyrektora TVP1 sprawował do 1 marca 2018. Tego samego dnia został wicedyrektorem ds. repertuaru Biura Programowego TVP, a 25 kwietnia 2019 został członkiem zarządu TVP.

źródło: wirtualnemedia

Zobacz także:

koronawirus a sezonowość

Złe wieści dla Polski. Znamy najlepszą temperaturę dla rozwoju wirusa

credit agricole o koronawirusie

Koronawirus w Polsce. Eksperci kreślą czarny scenariusz