w

Nie kupicie już kultowej gazety. Powodem koronawirus, ale nie tylko

30 marca ukaże się ostatnie wydanie kultowego magazynu w papierowej wersji. To efekt koronawirusa oraz spadku popularności prasy od wielu lat.

wprost koniec papierowej wersji

W najbliższy poniedziałek, 30 marca, ukaże się ostatnie papierowe wydanie tygodnika „Wprost”. Poza oczywistymi względami związanymi ze spadkiem popularności prasy, to także efekt koronawirusa.

Co dalej z magazynem „Wprost”?

W komunikacie wydającej gazetę spółki PMPG Polskie Media podkreślono, że „Wprost” od teraz będzie się ukazywał wyłącznie w wersji cyfrowej. Chodzi oczywiście o internetowy serwis wprost.pl oraz jego poddomeny, ale także tygodnik w formie e-wydania.

Jak przyznał sam wydawca, Michał M. Lisiecki, „pogłoski o śmierci prasy drukowanej nie wydają się przedwczesne i przesadzone. Prasa jaką znamy odchodzi w przeszłość”.

Od Wydawcy: Ostatnie wydanie tygodnia WPROST
Pogłoski o śmierci prasy drukowanej nie wydają się przedwczesne i…

Opublikowany przez Michala M. Lisieckiego Środa, 25 marca 2020

 

Z redakcją pożegnał się naczelny papierowej wersji tygodnika. Przyznał przy tym, że odrzucił propozycję pozostania w wydawnictwie w innej roli.

Smutny dzień. Dziś wydawca Wprost podjął decyzję o zakończeniu wydawania papierowej wersji tygodnika. W gazecie tej…

Opublikowany przez Marcina Dzierżanowskiego Środa, 25 marca 2020

Dlaczego „Wprost” przestanie się ukazywać?

W raporcie możemy przeczytać, że decyzję podjęto w następstwie zdarzeń związanych z wystąpieniem na terytorium kraju epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i ich wpływem na działalność wydawcy.

W związku z ogłoszeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemiologicznego, wprowadzone zostały w całym kraju ograniczenia i zalecenia dla obywateli oraz przedsiębiorców. Zakazano m.in. zgromadzeń, w tym organizowania wydarzeń o charakterze artystycznym i rozrywkowym, zakazano działalności wielu punktów handlowych i usługowych, ograniczono możliwość przemieszczania się, a także zalecono, aby obywatele pozostawali w domach.

POLECAMY:
Maciej Stuhr o "Wiadomościach" TVP. Padły ostre słowa

Spółka podkreśliła, że wymienione ograniczenia przynoszą negatywne skutki dla działalności Emitenta i jego spółek zależnych w postaci: a) ograniczenia liczby sprzedanych czasopism, co wpływa na spadek przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży egzemplarzowej; b) ograniczenia sprzedaży powierzchni reklamowej w czasopismach; c) braku możliwości organizacji zaplanowanych wydarzeń pod patronatem marki Wprost.

To ma oczywiście realne przełożenie na pieniądze

W raporcie można przeczytać, że stan ograniczeń potrwa co najmniej dwa miesiące. Po nich natomiast najprawdopodobniej nastąpi okres kolejnych wielu miesięcy odbudowywania sprzedaży oraz relacji biznesowych.

Jak można przeczytać w raporcie, zakończenie wydawania tygodnika „Wprost” w wersji drukowanej wiąże się bowiem z zamknięciem linii przychodowej i kosztowej wynikającej ze sprzedaży powierzchni reklamowej w wydaniu drukowanym oraz sprzedaży egzemplarzowej tygodnika „Wprost”. W roku 2019 obie te linie wygenerowały ok. 9,3 mln zł przychodów oraz ok. 8,5 mln zł kosztów (dane szacunkowe).

POLECAMY:
Najpiękniejsze polskie dziennikarki sportowe. Czy na pewno znasz je wszystkie?

W ocenie PMPG Polskie Media zmniejszeniu mogą ulec także przychody wynikającej z organizacji wydarzeń związanych z marką „Wprost”. W roku 2019 skonsolidowane przychody z tej linii wyniosły ok. 3,4 mln zł (dane szacunkowe).

Co w zamian?

W ramach zmian w modelu wydawniczym „Wprost” wydawca planuje uruchomienie nowych projektów związanych z wydawnictwem internetowym w serwisie Wprost.pl.

W ocenie spółki doprowadzą one do zwiększenia przychodów osiąganych ze sprzedaży powierzchni reklamowej w Internecie, uruchomienia nowych linii przychodowych związanych z czytelnictwem w serwisie internetowym oraz zachowania przychodów osiąganych z tytułu organizacji wydarzeń.

Zobacz także:

maciej stuhr wiadomości tvp

Maciej Stuhr o „Wiadomościach” TVP. Padły ostre słowa

córka kasi kowalskiej koronawirus apel

Córka Kasi Kowalskiej ma koronawirusa. Dramatyczny apel [NAGRANIE]