w ,

500 plus i trzynasta emerytura do likwidacji? Trzeba ratować gospodarkę

Ekonomiści oczekują, że w związku z problemami gospodarczymi w Polsce programy typu trzynasta emerytura i 500 plus zostaną zawieszone lub zlikwidowane.

500 plus i trzynasta emerytura do likwidacji

Epidemia koronawirusa w Polsce robi swoje. Gospodarka została wyłączona i nie wiadomo, jak długo to potrwa. Ekonomiści oczekują, że programy typu trzynasta emerytura i 500 plus zostaną zawieszone lub zlikwidowane.

500 plus i trzynasta emerytura do likwidacji?

To nie żart. Chorych w Polsce jest coraz więcej osób, a gospodarka w zasadzie stanęła. Ciężko policzyć straty, jakie spowoduje obecna sytuacja. W związku z tym z propozycją wsparcia polskiej gospodarki wyszli ekonomiści, którzy twierdzą, że wstrzymanie wszystkich programów socjalnych będzie jedyną skuteczną metodą minimalizacji strat i skutków kryzysu gospodarczego, który uderzy w nas już niebawem.

Eksperci od finansów mówią jednak co innego, niż rząd. Zarówno trzynasta emerytura, jak i Rodzina 500 Plus mają być realizowane bez zmian, o czym zapewniał nie tak dawno sam premier Mateusz Morawiecki. ZUS z kolei dziś przekazał mediom informację, że wypłata pierwszej transzy tzw. trzynastek już ruszyła. Trzynasta emerytura – kiedy będzie? Pieniądze wg zapewnień mają trafić do wszystkich seniorów wraz z najbliższą emeryturą lub rentą.

Ekonomiści krytykują 500 plus i trzynaste emerytury

Na łamach portalu next.gazeta.pl wszystkie te działania rządu bardzo mocno punktują jednak ekonomiści. Twierdzą oni, że epidemia koronawirusa będzie wyjątkowo potężnym ciosem dla polskiej gospodarki. 500 plus i trzynasta emerytura do likwidacji – czy tak się stanie? Tego bez wątpienia obawiają się wszyscy.

Czy ekonomiści dają jednak jakieś remedium? Owszem. Jak twierdzą, w tym wyjątkowo trudnym okresie należy pomóc przede wszystkim przedsiębiorcom, bo to oni znaleźli się w tragicznej sytuacji finansowej. Kryzys gospodarczy spowodowany koronawirusem wydaje się więc nieunikniony, ale skutki nie są jeszcze możliwe do oszacowania.

Trzynasta emerytura 2020 – kto popiera zmiany?

Wszyscy eksperci od finansów mówią właściwie to samo. Należy pilnie zwolnić wszystkich przedsiębiorców z wszelkich możliwych opłat i podatków płynących do budżetu. Kluczowe będzie też  powstrzymanie narastania zatorów płatniczych. Wg ekonomistów dużo dobrego może zrobić też uwolnienie wszystkich zaciąganych w sektorze bankowym kredytów z tzw. podatku bankowego.

Na liście ekonomistów apelujących o pilne działania do rządu znaleźli się m.in. prof. Jerzy Hauser (były wicepremier, były minister gospodarki) czy prof. dr hab. Jan Czekaj i dr Mirosław Gronicki.

Źródło: next.gazeta.pl

Zobacz także:

niemowlę z koronawirusem

Dzieci też chorują! Niemowlę z koronawirusem na OIOM-ie

biedronka czynna całą dobę

Biedronka czynna całą dobę. Pracownicy sfrustrowani