w

Świadczenie opiekuńcze w czasie epidemii. Czy należą Ci się pieniądze z ZUS? Do kiedy zasiłek opiekuńczy?

Koronawirus nie odpuszcza. Polacy interesują się aktualnie tym, jakie świadczenia im przysługują w związku z epidemią. Komu należy się świadczenie opiekuńcze i w jakiej wysokości?

koronawirus świadczenie opiekuńcze komu się należy epidemia zus

Koronawirus nie odpuszcza. Polacy interesują się aktualnie tym, jakie świadczenia im przysługują w związku z epidemią. Komu należy się świadczenie opiekuńcze i w jakiej wysokości?

Świadczenie opiekuńcze – komu się należy?

Wystarczył tylko tydzień, by rodzice tylko z województwa łódzkiego złożyli aż 7 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do oddziałów ZUS w całym kraju wpłynęło takich wniosków już ponad 113 tys. Jak widać zainteresowanie jest bardzo wysokie.

Chodzi o świadczenie, z którego rodzice dzieci do lat ośmiu mogą skorzystać w przypadku zamknięcia placówki wychowawczej z powodu zagrożenia koronawirusem. Mowa oczywiście o przedszkolach, żłobkach jak i szkołach podstawowych. Zgodnie z pierwotnymi założeniami zasiłek opiekuńczy miał być przyznany na 14 dni, ale zostało to przedłużone ze względu na trwający stan epidemii w naszym kraju.

– W ciągu pierwszego tygodnia kwietnia do oddziałów ZUS w naszym regionie wpłynęło ponad 7 tys. wniosków – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. – I oddział w Łodzi otrzymał ich 2.832, II oddział w Łodzi – 2.454, a oddział w Tomaszowie Mazowieckim – 1.835.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Do kiedy zasiłek opiekuńczy?

O zasiłek mogą się starać rodzice starszych dzieci, ale tylko niepełnosprawnych. Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O chęci skorzystania z zasiłku trzeba koniecznie poinformować swojego pracodawcę. Zasiłek opiekuńczy jest – po jego przyznaniu – wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on zarówno matce i ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o wypłatę tego świadczenia. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach tzw. limitu zasiłku.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Można to zrobić droga elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS. – Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku – podkreślono w komunikacie.

Na zakończenie warto pamiętać, że dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. Osobom, dla których przyznawanie zasiłku opiekuńczego jest zbyt skomplikowane, dokładniejszych informacji na ten temat udzieli każdy oddział ZUS w Polsce.

Więcej informacji można uzyskać na specjalnej podstronie ZUS.

Źródło: ZUS, TVN24BiS

odmrożenie gospodarki szumowski mazurek rozmowa rmf koronawirus

Odmrożenie gospodarki lada moment. Minister Zdrowia podał datę

magda gessler koronawirus catering dietetyczny oferta co jeść

Catering dietetyczny od Magdy Gessler? Gwiazda chce nas wykarmić w czasie epidemii