w

KOCHAM TO!KOCHAM TO! PŁACZĘPŁACZĘ HAHAHA!HAHAHA!

Andrzej Duda w oczach Polaków. Nowy sondaż IBRiS zaskakuje

Andrzej Duda nieco stracił poparcie. Do tego ma nowego, dynamicznego i młodego rywala. W nowym sondażu IBRiS na zlecenie Onet.pl spytano Polaków, jak oceniają mijające pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy.

andrzej duda ibris sondaż marcin duma wybory prezydenckie
Fot. YouTube

Andrzej Duda nieco stracił poparcie. Do tego ma nowego, dynamicznego i młodego rywala. W nowym sondażu IBRiS na zlecenie Onet.pl spytano Polaków, jak oceniają mijające pięć lat prezydentury Andrzeja Dudy.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda w oczach Polaków

Prezydent może być pewien swojej przewagi w pierwszej turze, ale w drugiej zagraża mu trzech kandydatów. Każdy ma realną szansę wygrać. Wpływ na to będzie miał fakt, czy kandydat jest wiarygodny, a o tym świadczą np. spełnione obietnice.

Czy prezydent spełnił obietnice wyborcze? Jak zagłosowaliby obywatele, gdyby mieli okazję znów wybrać między Dudą a Komorowskim tak, jak w 2015 r.? Wreszcie jak Polacy oceniają prezydenta po pięciu latach kadencji? Takie pytania zadali ankietowanym eksperci Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

Co wiemy na pewno? Większość pytanych w badaniu uważa, że prezydent spełnił obietnice wyborcze. Gdyby dziś odbyła się druga tura z Bronisławem Komorowskim, ten ponownie by przegrał. Jest też ciekawostka. Osoby wykazujące chęć oddania głosu na Szymona Hołownię są względem Dudy najmniej krytyczni ze wszystkich wspierających opozycję.

Pozytywnie o pierwszej kadencji. 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Polacy w większości pozytywnie ocenili mijającą kadencję Andrzeja Dudy. Zdecydowanie pozytywnie aż 26,5 proc. pytanych. Tyle samo, bo 26,5 proc. ankietowanych, oceniło go raczej pozytywnie. To daje sumę 53 proc.

Jeśli chodzi o negatywne podejście do prezydentury Dudy, raczej negatywnie oceniło go zaledwie 12,9 proc. badanych. Zdecydowanie źle aż 33,3 proc. Polaków. O Andrzeju Dudzie Polacy mają raczej wyrobione zdanie, dlatego, że odnotowano dość niski odsetek osób, które nie potrafiły odpowiedzieć na stawiane pytania.

99 proc. nastawionych pozytywnie do Prawa i Sprawiedliwości tak samo oceniło urzędującego prezydenta. W przypadku zwolenników Konfederacji było to aż 84 proc. pytanych.

Czy Andrzej Duda spełnił obietnice wyborcze?

Nieco ponad 21 proc. pytanych przez IBRiS Polaków uznała, że prezydent zdecydowanie spełnił to, co obiecał w kampanii w 2015 r. Z kolei prawie 28 proc. ankietowanych odpowiedziała, że zdecydowanie nie.

Wykonawcą badania był Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Badanie przeprowadzono 25 maja 2020 r. na grupie 1100 dorosłych Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Źródło: IBRiS, Onet

sądownictwo w czasach epidemii czy pozywać do sądu koronawirus

Sądownictwo w czasie epidemii. Czy warto w tym okresie pozywać?

tarcza antykryzysowa 4.0 rynek pracy fatalna kondycja przedsiębiorstw

Tarcza Antykryzysowa nie działa? Przedsiębiorcy w fatalnych nastrojach