w

HAHAHA!HAHAHA!

Wybory Prezydenckie 2020: Zaskakujące zmiany na podium

Wybory prezydenckie 2020 planowane są na 10 maja. Andrzej Duda ma szansę na połowę głosów osób chcących wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym.

wybory prezydenckie 2020 duda kidawa hołownia kosiniak sondaz cbos kantar ibris
Fot. Shutterstock

Wybory prezydenckie 2020 planowane są na 10 maja. Andrzej Duda ma szansę na połowę głosów osób chcących wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym. Jest jednak w najnowszym badaniu CBOS niespodzianka.

Wybory Prezydenckie 2020 i zmiany na podium

21 proc. ankietowanych przez CBOS zadeklarowało, że udział w wyborach prezydenckich weźmie na pewno. Z kolei 16 proc. badanych raczej weźmie w nich udział. 46 proc. stanowczo twierdzi, że nie odda swojego głosu. 16 proc. stwierdziło, że nie wie, czy weźmie udział w wyborach korespondencyjnych.

Na pytanie o kandydatów, 52 proc. wskazało, że głos odda na Andrzeja Dudę. Urzędujący prezydent ma cały czas zdecydowaną przewagę nad pozostałymi, ale na podium doszło jednak do zmiany kolejności.

W opublikowanym wczoraj innym badaniu, wykonanym przez pracownię IBRiS, na drugim miejscu uplasował się Kosiniak-Kamysz. Jednak w dzisiejszych wynikach CBOS drugie miejsce zajął Szymon Hołownia. Głos na tego kandydata zamierza oddać nawet 14 proc. ankietowanych.

Kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazało w tym badaniu jedynie 6 proc. ankietowanych. O kandydatce Koalicji Obywatelskiej Małgorzacie Kidawie-Błońskiej lepiej nie wspominać (5 proc.).

Andrzej Duda liderem wśród osób w wieku od 45 do 65 lat

Urzędujący prezydent Andrzej Duda może liczyć na wyjątkowo wysokie poparcie raczej wśród starszych badanych, tj. między 45 a 65 rokiem życia. Szymon Hołownia zyskuje raczej w oczach młodszych ankietowanych przez CBOS

Wolę oddania głosu na Andrzeja Dudę wyrażają też częściej osoby religijne i deklarujące prawicowe poglądy polityczne. Ta grupa to też najczęściej osoby deklarujące zdecydowaną chęć udziału w wyborach prezydenckich.

Badanie przeprowadzono we współpracy Fundacji CBOS i IQS drogą elektroniczną na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów w dniach od 23 do 27 kwietnia.

Przed nami wysyp sondaży

Jeszcze wczoraj informowaliśmy, że pracownia IBRiS zapytała Polaków, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory odbyły się już w najbliższą niedzielę. Jedno jest pewne – coraz więcej osób deklaruje, że weźmie udział w wyborach. To na pewno dobrze z punktu widzenia mocy uzyskanego ewentualnie mandatu.

Źródło: Interia, CBOS

karolina emus

Kim jest Karolina Emus – modelka znana z mundialu w Rosji?

lasy państwowe jelenie nagranie kałuża susza

Lasy Państwowe pokazały urocze NAGRANIE. Tak wygląda prawdziwa radość!