w

Stopa bezrobocia ostro w górę, a fala zwolnień dopiero się rozpędza

Stopa bezrobocia w Polsce po pełnym miesiącu epidemii (kwiecień) wyniosła 5,8 proc. Te dramatyczne dane podał GUS. Dane są gorsze niż przewidywano.

stopa bezrobocia koronawirus rynek pracy wzrost gus

Stopa bezrobocia w Polsce po pełnym miesiącu epidemii (kwiecień) wyniosła 5,8 proc. Te dramatyczne dane podał GUS. Dane są gorsze niż na początku miesiąca przewidywało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Stopa bezrobocia w górę i nadal rośnie

Najnowsze informacje Głównego Urzędu Statystycznego dają nieciekawy obraz rynku pracy w czasie epidemii. Bez pracy w końcu kwietnia było prawie 966 tys. osób. To ponad 56 tys. więcej w porównaniu z marcem br.

POLECAMY:
Minister Rolnictwa wzywa bezrobotnych do pracy na wsi

To o wiele gorsze dane w porównaniu z przewidywaniami resortu pracy. Stopa osiągnęła zatem pułap 5,8 proc. w kwietniu (w marcu było to 5,4 proc.). Jednak zdaniem ekonomistów Banku Pekao, patrząc na gospodarcze okoliczności, można było oczekiwać o wiele silniejszej skali wzrostu liczby bezrobotnych.

19 proc. pracujących niepracujących

Z końcem kwietnia rząd szacował, że tarcza antykryzysowa uratowała dwa z ponad szesnastu milionów miejsc pracy. Dane GUS pokazują jednak jak na tacy, że w ostatnich dwóch tygodnia marca swojej pracy nie wykonywało 19 proc. osób uznanych za pracujące. To efekt przestojów, rozmaitych zwolnień chorobowych czy sprawowania opieki nad dziećmi.

POLECAMY:
4-dniowy tydzień pracy? Premier nie ma wątpliwości

Stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich województwach, ale najsilniej w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie osiągnęła poziom dwucyfrowy. O krajowym rekordzie bezrobocia można mówić w kontekście powiatu szydłowieckiego w woj. mazowieckim. Tam odnotowano najwyższy wskaźnik bezrobocia (krajowy rekord), tj. 23,8 proc.

Światełko w tunelu

W kwietniu 2020 r. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 58,2 tys. wolnych etatów. W tej chwili liczy się już tylko to,  jak szybko gospodarka całego globu wyjdzie z koronawirusowego kryzysu. Spore nadzieje dają najnowsze dane z rynku pracy w USA. Gorzej jest np. we Francji, gdzie liczba osób poszukujących zatrudnienia obecnie wynosi ponad 4 mln 575 tys.

POLECAMY:
Rynek pracy przechodzi załamanie. Tak źle dawno nie było

To dlatego kraju najgorsza sytuacja od 1996 r. W Polsce co prawda bezrobocie nie rośnie aż tak gwałtownie, ale gorszą informacją jest spadek liczby nowych ofert pracy.

Źródło: MPiPS, BusinessInsider

Zobacz także:

minister rolnictwa praca na wsi nauczyciele rolników znp

Minister rolnictwa wzywa nauczycieli do pracy na wsi. Ostra reakcja ZNP

kinga zawodnik tvn style dieta czy cud odchudzanie

Kinga Zawodnik: „Czasami mam chwile, w których nic mi się nie chce”