w ,

PILNE! Premier zatrzymany. Chodzi o zakup 100 bezużytecznych respiratorów

Premier zatrzymany! Afera wokół sprowadzenia bezużytecznych respiratorów zbiera swoje żniwo. Zatrzymano premiera Federacji Bośni i Hercegowiny. Najbliższy miesiąc ma spędzić w areszcie.

premier bosni i hercegowiny aresztowany respiratory Fadil Novalic

Premier zatrzymany! Afera wokół sprowadzenia bezużytecznych respiratorów zbiera swoje żniwo. Zatrzymano premiera Federacji Bośni i Hercegowiny. Najbliższy miesiąc ma spędzić w areszcie.

Premier zatrzymany. Afera respiratorowa

W Bośni i Hercegowinie na początku maja br. wybuchła wielka afera wokół zakupu respiratorów. Sprzęt prowadzono z Chin. Wydatki za sprzęt, jak i jego transport z Azji, w całości pokryła strona rządowa. Krótko po tym okazało się, że wszystkie sprowadzone z Chin respiratory są całkowicie bezużyteczne i nie spełniają żadnych norm. Nie posiadają także atestów.

POLECAMY:
Druga fala koronawirusa? Minister Szumowski ujawnił, kiedy to nastąpi

Sto sztuk respiratorów sprowadziła do kraju mało znana firma, która do tej pory należała do branży przetwórstwa owocowego. Nagle firma ta otrzymała 5,4 miliona euro dotacji w celu sprowadzenia sprzętu ze względu na epidemię koronawirusa. Już wtedy sprawa ta rozgrzewała media. W sumie afera opiewa na kwotę 24 mln zł.

W ostatni piątek w związku z aferą zatrzymano w sumie trzy osoby: szefa Srebrnej Maliny, prezentera telewizyjnego, Fikreta Hodzicia, szefa służby Ochrony Cywilnej Fahrudina Solaka i premiera Federacji Bośni i Hercegowiny Fadila Novalicia.

Przesłuchanie i areszt

Poza tym, że mężczyźni zostali przesłuchani w tej sprawie, nic więcej nie wiadomo. Niektóre z mediów podają jednak nieoficjalne wieści, że możliwe jest postawienie poważnych zarzutów m.in. prania pieniędzy, nadużycia władzy i stanowisk, a także fałszowania dokumentacji i przyjmowania korzyści majątkowych (czyli potocznie korupcji). Los wszystkich zatrzymanych zależy teraz od decyzji sądu.

POLECAMY:
Minister zdrowia aresztowany! Efekt afery związanej z walką z epidemią

W minioną sobotę opozycja zorganizowała protest. Udało się jej zebrać na ulicach kilka tysięcy osób. Chciano w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec korupcji, która niestety doszła do szczytów władzy i dotyczy najważniejszych polityków. Sprawa jest rozwojowa.

Cała afera jest wyjątkowo szokująca ze względu na kontekst. 69 osób w Bośni zmarło z powodu koronawirusa, a kolejne 1731 zostało zdiagnozowanych pozytywnie. Liczby te są dalekie od przerażających liczb, z jakimi mieliśmy do czynienia we Włoszech, Hiszpanii i USA. Jednak w najbliższych tygodniach na pewno one wzrosną.

Źródło: se.pl, dorzeczy.pl, wp.pl

Zobacz także:

jasnowidz jackowski najnowsze wizje nowe przepowiednie protesty

Jasnowidz Jackowski o nadchodzącym kryzysie: „Ciężko mi w to wszystko uwierzyć”

credit agricole placówki bezgotówkowe gotówka wypłata

Credit Agricole podjął ważną decyzję. Duże zmiany w obsłudze klienta