w

Cześć jego pamięci. Zmarł bohater spod Monte Cassino

W Wielkiej Brytanii zmarł jeden z polskich bohaterów walk o Monte Cassino. Płk Marian Tomaszewski, bo o nim mowa, odszedł w wieku 98 lat.

płk marian tomaszewski
Fot. YouTube/Ambasada RP Rzym

W wieku 98 lat w Wielkiej Brytanii zmarł płk Marian Tomaszewski, żołnierz 2 Korpusu, dowódca czołgu 6 Pułku Dzieci Lwowskich, ale przede wszystkim zdobywca Monte Cassino, Piedimonte, Ankony i Bolonii. Informację potwierdził Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kim był płk Marian Tomaszewski?

Płk Marian Tomaszewski urodził się w 1922 r. w Przemyślu. W momencie wybuchu II wojny światowej miał więc 17 lat i  nie kwalifikował się do czynnej służby wojskowej. Młodzieniec przekonał jednak oficera rekrutującego i służył w baterii artyleryjskiej.

Ze względu na swoją rolę przywódczą w harcerstwie, NKWD szybko aresztowało Tomaszewskiego za „działalność kontrrewolucyjną”. Po zatrzymaniu w listopadzie 1939 r. został zesłany do Kazachstanu. Dwa lata później po amnestii wstąpił do Armii Andersa, a szkolenie przechodził m.in.  Iraku, Palestynie i Egipcie.

Służył w 6. Pułku Pancernym „Dzieci Lwowskich”. Wziął udział w Oblężeniu Tobruku, a także walczył o Monte Cassino, Piedimonte San Germano, Ankonę i Bolonię. Pełnił kluczowe, dowódcze funkcje w pułku.

Po wojnie nie wrócił do Polski

Po wojnie komunistyczna władza uważał go za „wroga proletariatu” i nakazała aresztować, gdyby kiedykolwiek wrócił do ojczyzny.

Tomaszewski po kilku latach w Włoszech przeniósł się jednak do Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie zmarł. W swoich stronach był aktywnym członkiem społeczności polonijnej.

Ciekawostki

Za swoje działania płk Marian Tomaszewski został odznaczony Krzyżem Walecznych (dwa razy), Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Monte Cassino, a przede wszystkim Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2004 r. wraz z rodziną nabył podupadający zespół pałacowo-parkowy w Pławowicach, który odrestaurował. Organizował tam m.in. zjazdy dla poetów.

Zobacz także:

katarzyna grabowska

Kim jest Katarzyna Grabowska, córka aktora Andrzeja Grabowskiego?

trąba powietrzna w kaniowie śląsk burze nad polską

Burze nad Polską sieją spustoszenie. Trąba powietrzna w Kaniowie na Śląsku