w

Burze nad Polską sieją spustoszenie. Trąba powietrzna w Kaniowie na Śląsku

Burze sieją spustoszenie, a jedna z takich przeszła dziś przez śląskie miejscowości zrywając dachy. Uszkodzonych jest ponad 20 budynków. Sezon burzowy czas zacząć…

trąba powietrzna w kaniowie śląsk burze nad polską

Burze nad Polską sieją dziś spustoszenie, a jedna z takich przeszła dziś przez śląskie miejscowości zrywając dachy. Uszkodzonych jest ponad 20 budynków. Sezon burzowy czas zacząć…

Burze nad Polską – prognozy. Trąba powietrzna na Śląsku

Trąba powietrzna, która dziś przeszła przez Śląsk, uszkodziła ponad 20 budynków. Zjawisko było tak silne, że w niektórych przypadkach wir wywracał ściany i całe konstrukcje budynków. Na miejscu zdarzenia strażacy pojawili się w znacznej liczbie.

Rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska powiedziała mediom, że burza z trąbą powietrzną przeszła przez okolice Kaniowa dziś po godz. 14. Doszło do licznych uszkodzeń budynków, głównie dachów.

Trąba powietrzna w Kaniowie na Śląsku – ZOBACZ NAGRANIE

Organizacja o nazwie Łowcy Burz poinformowała na Facebooku, że zaobserwowano też dziś w Polsce lej kondensacyjny. Burzom, które dziś przechodzą nad Polską, towarzyszy intensywny i niebezpieczny dla ludzi i mienia opad gradu o średnicy dochodzącej do 4 cm.

Spora część dzisiejszych burz to superkomórki burzowe. Obecnie najgroźniejsze burze znajdują się w rejonie Rawy Mazowieckiej, Nowego Miasta Nad Pilicą, Działoszyna, Kluczborka, Rzeszowa oraz w woj. opolskim – poinformowali Łowcy Burz.

IMGW ostrzega obywateli przed burzami z gradem

Ostrzeżenia przed groźnymi burzami z opadami gradu wydał też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Są to alerty pierwszego stopnia, które dotyczą województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i części województwa warmińsko-mazurskiego.

Tuż po godzinie 14 nad Kaniowem przeszła trąba powietrzna🌪💧⛈⚡️🚒🚑Spore zniszczenia domów, zerwane poszycia dachowe. Na…

Opublikowany przez Radio Bielsko Niedziela, 7 czerwca 2020

Burze pojawiły się, bo nagle wzrosła temperatura. Ostatnio pogoda nas nie rozpieszczała, ale dziś w niektórych miastach odnotowano nawet 30 stopni. Napłynęło gorące, zwrotnikowe powietrze, podczas gdy na zachodzie kraju odnotowano powietrze polarne. Starcie tych dwóch zróżnicowanych mas spowodowało utworzenie silnych burzowych frontów.

Zagrożenie potrwa na pewno do poniedziałkowego poranka. Warto zatem uważać, bo prędkość wiatru może dochodzić nawet do 70 km/h. Zaleca się zabezpieczenie samochodów przed gradem.

Źródło: TVN Meteo, Interia

płk marian tomaszewski

Cześć jego pamięci. Zmarł bohater spod Monte Cassino

daria ładocha

Kim jest Daria Ładocha, nowa gwiazda telewizji TVN? Wszystko, co o niej wiadomo