w

Muzeum Auschwitz. Poruszające znalezisko w dziecięcych bucikach

Muzeum Auschwitz zamieściło dziś fotografie niesamowitego znaleziska. Chodzi o dziecięce buciki należące do jednej z ofiar hitlerowców.

muzeum auschwitz znalezisko w dziecięcych bucikach niesamowite
Fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau, www.auschwitz.org

Muzeum Auschwitz zamieściło dziś fotografie niesamowitego znaleziska. Chodzi o dziecięce buciki należące do jednej z ofiar hitlerowców. Buciki te znajdują się w zbiorach muzeum, ale dopiero teraz dokonano znaleziska.

Muzeum Auschwitz. Znalezisko w dziecięcych bucikach

Władze placówki zapowiedziały dalsze badania, by sprawdzić, co znajduje się w dziecięcych bucikach. Dokonano właśnie niesamowitego odkrycia, o czym na oficjalnym kanale na Twitterze poinformowało kierownictwo niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

W jednym z dziecięcych bucików, które należą do muzealnych zbiorów, natrafiono na wykonany odręcznie napis zawierający imię i nazwisko dziecka. W dalszej części widać oznaczenie transportu i numer rejestracyjny dziecka na liście transportowej (transport o numerze Ba 541).

Amos Steinberg urodził się 26 czerwca 1938 r. Mieszkał w Pradze. 10 sierpnia 1942 r. razem z rodzicami Ludwigiem i Idą został osadzony w getcie Theresienstadt w pobliżu Pragi. Wszyscy zostali deportowani do Auschwitz – czytamy na kartce odnalezionej w buciku.

Badania eksponatu trwają. „Poruszające odkrycie”

Hanna Kubik ze Zbiorów Muzeum cytowana przez portal Wirtualna Polska stwierdziła, że matkę z synem deportowano do Auschwitz-Birkenau tego samego dnia, czyli 4 października 1944 r. Prawdopodobnie obie osoby zagazowano w komorze.

Wzruszające odkrycie podczas zabezpieczania butów dziecięcych ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz: znaleziono odręczny napis z nazwiskiem Amosa Steinberga deportowanego z matką z getta Theresienstadt oraz dokumenty w języku węgierskim – czytamy na profilu muzeum.

Wzruszające odkrycie podczas zabezpieczania butów dziecięcych ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu #Auschwitz:…

Opublikowany przez Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz Wtorek, 21 lipca 2020

Tekst na kartce schowanej w buciku napisała prawdopodobnie matka dziecka. Ojca deportowano w innym transporcie. Jeśli chodzi o ojca, 10 października 1944 r. przeniesiono go z obozu Auschwitz do Dachau. Dlatego też możliwe, że przeżył.

Bucik wróci do zbiorów muzeum

Władze Muzeum Auschwitz przeprowadzą kolejne, dokładniejsze analizy znaleziska. Wyrażają też nadzieję, że uda się ustalić więcej ciekawych szczegółów odnośnie wszystkich wymienionych w dokumentach osób. Dziecięcy bucik trafi ponownie do zbiorów, a znalezione dokumenty specjaliści poddadzą konserwacji i zabezpieczeniu.

Fotografie są własnością Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Źródło: Twitter, Wirtualna Polska, Muzeum Auschwitz

pożyczka na 60 dni oferty jak wybrać najlepszą vivus pożyczki dla zadłużonych

Pożyczka na 60 dni – jak wybierać oferty online?

qczaj samobojstwo lgbt instagram trener personalny dieta ćwiczenia ile wzrostu ma qczaj

Qczaj chciał popełnić samobójstwo! „Zastanawiałem się, czy nie skoczyć”