w

Piękna pokazówka prezydenta Litwy. Wybrał Polskę zamiast Izraela

Takie gesty bardzo lubimy i cenimy. Gitanas Nausėda z pewnością zostanie za to polubiony przez wielu Polaków.

arbeit macht frei auschwitz brama

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda miał wybrać się na V Światowe Forum Holokaustu w Instytucie Yad Vashem, w którym weźmie udział prezydent Rosji, Władimir Putin.

W ostatniej chwili (wydarzenie odbędzie się 23.01) nastąpiła jednak zmiana decyzji – Nausėda weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz w Polsce.

Skąd taka decyzja?

Nie ma żadnych wątpliwości, że to nie jest przypadkowa decyzja, choć litewskie władze oczywiście milczą. Trudno byłoby im potwierdzić wersję, iż nieobecność prezydenta jest związana z uczestnictwem rosyjskiego przywódcy w izraelskim forum

Przypadkowy nie jest z pewnością także fakt, że tuż przed ogłoszeniem tej decyzji prezydent Litwy spotkał się z Andrzejem Dudą. Rozmowa miała miejsce podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Gitanas Nausėda pochwalił się tym na swoim profilu na Facebooku. Oba te elementy składają się w logiczną całość.

„Udam się do miejsca symbolicznego – obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, by złożyć hołd milionom Żydów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej w Holokauście. Chylę też czoła przed 200 tysiącami Żydów, którzy byli naszymi rodakami” – poinformował we wtorek Gitanas Nauseda. „Musimy uczcić pamięć ofiar Holokaustu, dążyć do sprawiedliwości historycznej i z całych sił przeciwstawiać się wszelkim formom nienawiści” – dodał.

W izraelskim forum Nausėdę zastąpi przewodniczący Sejmu Viktor Pranckietis, który pierwotnie miał uczestniczyć w polskiej uroczystości.

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz odbędą się 27 stycznia w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Najważniejszymi gośćmi obchodów będą byli więźniowie obozu Auschwitz. Organizatorzy spodziewają się, że przybędzie ich z całego świata ok. 200. Delegacja ok. 120 byłych więźniów Auschwitz oraz ocalałych z Holokaustu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela, Australii i kilku krajów europejskich będzie mogła wziąć udział w obchodach dzięki wsparciu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation z Nowego Jorku pod przewodnictwem Ronalda S. Laudera. Swoją obecność potwierdza także coraz więcej polskich więźniów obozu.

Poza więźniami w Polsce zjawi się także wiele międzynarodowych delegacji, z prezydentami i premierami europejskich krajów na czele.

Swój udział poza prezydentem Litwy potwierdzili m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, premier Francji Édouard Philippe, prezydent Izraela Reuven Rivlin. Premier Węgier Viktor Orbán, premier Czech Andrej Babiš, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová, sekretarz stanu USA Steven T. Mnuchin i wielu innych.

biedronka

Ta marka imponuje. Żadna inna sieć marketów nie robi tego tak szybko!

500 plus

Rząd zawiedziony 500 plus? Liczba urodzin nie rośnie i będzie spadać